4.2
(299)

Tym razem na Zasypiankach tradycyjna, chińska bajka o smokach. Posłuchajcie skąd się wzięły najważniejsze rzeki Chin!

bajka o smokachDawno, dawno temu, nie było żadnych rzek i jezior na ziemi, a tylko Morze Wschodnie, w którym mieszkały cztery smoki: Długi, Żółty, Czarny i Perłowy. Każdego dnia latały beztrosko po niebie i bawiły w chowanego pomiędzy chmurami. Pewnego dnia coś jednak przerwało ich igraszki.

Perłowy Smok nagle zawołał swoich braci:
– Zobaczcie! Co tam się dzieje?

Wszystkie cztery spojrzały w kierunku, wskazywanym przez Perłowego. Zobaczyły na ziemi mnóstwo ludzi, którzy rozsypywali odrobiny ciast i owoce oraz palili kadzidła. Modlili się. Jakaś kobieta o siwych włosach klęczała na ziemi trzymając małe dziecko i zawodziła prosząco.

– Ześlij nam jak najszybciej deszcz Boże Nieba! Racz dać naszym dzieciom ryż do jedzenia!

Zobaczyły, że od wielu dni nie padało. Zbiory wyschły, trawa stała się żółta, a ziemia była popękana w piekącym słońcu.

– Biedni są Ci ludzie! – powiedział Żółty Smok – Umrą z głodu, jeżeli wkrótce nie zacznie padać.

Długi Smok przytaknął i zaproponował:

– Lećmy wspólnie prosić Jadeitowego Cesarza o pomoc!

To rzekłszy pomknęły w chmurach prosto do Pałacu Niebieskiego. Jadeitowy Cesarz był bardzo potężny. Odpowiadał za wszystkie sprawy na niebie, na ziemi i w morzu. Gdy smoki wleciały w pośpiechu przez bramę trwała wielka uczta. Cesarz skrzywił się widząc ich.

– Co to za bajki? Dlaczego zawracacie mi głowę zamiast latać wśród chmur gdzie Wasze miejsce?

Długi Smok zbliżył się i powiedział:

– Uprawy na ziemi więdną i ludzie umierają z głodu, Wasza Królewska Mość. Błagamy Cię o zesłanie jak najszybciej deszczu!

Cesarz nawet specjalnie nie zwracał uwagi na to, co mówił smok, bo jednym uchem słuchał niebiańskich pieśni na swoją cześć. Odpowiedział, więc tylko lekceważąco:

– W porządku. Wracajcie do siebie. Jutro wyślę trochę deszczu.

Cztery smoki po pokłoniły się nisko i poleciały do siebie zadowolone słysząc obietnicę cesarza. Jednak dziesięć dni minęło, a ani jedna kropla deszczu w dalszym ciągu nie spadła. Ludzie cierpieli coraz bardziej – jedli korę, korzenie i trawę. Niektórzy, gdy i tego zabrakło zaczęli ssać glinę i błoto. Widząc to smokom zrobiło się jeszcze bardziej przykro. Zrozumiały, że Jadeitowy Cesarz dba tylko o siebie i swoje przyjemności. Bardzo chciały pomóc, ale mogły liczyć tylko na siebie. Co robić?

W oddali widać było brzeg morza i Długi Smok wpadł na pomysł.

– Jaki pomysł? Opowiadaj szybko! – nie mogły doczekać się pozostałe trzy smoki.

– Spójrzcie na wschód! Przecież tam jest morze, a w nim całe mnóstwo wody! Może uda nam się zebrać choć część i rozpylić na niebie. W ten sposób sprowadzimy deszcz i uratujemy ludzi i ich plony!

Smoki się ucieszyły z pomysłu, ale po chwili Długi Smok posmutniał.

– Jeżeli Jadeitowy Cesarz dowie się o tym co zrobiliśmy rozzłości się za to, że mu się sprzeciwiliśmy. Złość cesarza to nie bajka, możemy tego pożałować…

– Zrobię wszystko, by ocalić ludzi! – powiedział Żółty Smok stanowczo.

– Zaczynajmy! Nie ma coś się dłużej zastanawiać – powiedział Długi Smok.

Wszystkie cztery – razem z Czarnym i Perłowym poleciały do morza, nabrały wody w swe ogromne paszcze, a potem poleciały wysoko w niebo i rozpyliły wodę nad ziemią. Wiele razy powtarzały to latając tam i z powrotem. Niebo stało się w końcu ciemne dookoła i deszcz lunął strumieniami.

– Pada! Pada deszcz! Nasze plony są uratowane! – na ziemi ludzie zaczęli wołać, skakać i tańczyć z radości. Łodygi pszenicy podniosły głowy, łodygi sorgo wyprostowały się.

Gdy Bóg Morza zobaczył co się stało, natychmiast udał się do Jadeitowego Imperatora i wszystko mu opowiedział. Tak jak się smoki spodziewały – bardzo go to rozzłościło.

– Jak cztery smoki śmią sprowadzać deszcz bez mojej zgody??? – zawołał

bajki o smokachPolecił zaraz swoim generałom i żołnierzom by je aresztowali. Nie miały szans na jakikolwiek opór. Zostały pojmane i doprowadzone do pałacu. Cesarz wezwał wtedy Boga Gór.

– Za swoje nieposłuszeństwo niech każdy ze smoków zostanie przysypany ziemią. Usyp nad nimi góry całe! Tak, by im się nigdy nie udało wydostać! – rozkazał

Bóg Gór użył swych magicznych mocy i przywołał cztery wielkie góry przywalając nimi smoki. Jednak nawet przysypane, nie żałowały tego, co zrobiły. Chcąc dalej czynić dobro ludziom przemieniły się w strumienie i dzięki temu wydostały się przez rozpadliny.

W ten oto sposób powstały cztery największe rzeki Chin – Heilong Jiang (Rzeka Czarnego Smoka) na dalekiej północy, Huang He (Żółta Rzeka) w środkowych Chinach, Jangcy (Długa rzeka) dalej na południe i Zhu Jiang (Rzeka Perłowa) na dalekim południu.

Jak podobała się Wam tradycyjna, chińska bajka o smokach?

4.2
(299)

Już późno, a Wy dalej nie możecie zasnąć? Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę zasypiankami.

Jak się podobała bajka?

4.2
(299)

Jak się podobała bajka?

4.2
(299)

Zrób sobie i bliskim prezent – zamów książkę z bajkami zasypiankami!

Jak się podobała bajka?

Jak się podobała bajka?

39 KOMENTARZY

 1. Mój kochany synek Maciuś ktory ma 2 latka w usnął już przy końcu bajki inne bajki które mu czytałam wraz z mężem szybko go tak nie usypialy a te bardzo szybko.
  Cieszę wraz z mężem, że jest taka strona gdzie można znaleść takie ładne i ciekawe bajki dla dzieci.

 2. Jestem Wiktoria. Mam 14 lat. Mam młodszą siostrę Alicję,która ma 7 lat. Czytałam jej takie pospolite, znane wszystkim bajki, ale te jej się znudziły, więc zaczęłam szukać w Internecie i znalazłam tą stronę. Alicję teraz ciekawi każda bajka, którą jej przeczytam. Dziękuję. :)

  • Bardzo się cieszę, że bajki Ci się podobają! Ładnie, że czytasz je siostrze. Pozdrowienia dla Ciebie i dla Ali!

 3. Może musisz wymienić na 18-sto letnią bo chyba usypiaja :).. Oczywiście żartuję. .. Piękne bajki.

 4. Dziękujemy za wszystkie bajki i czekamy na kolejne. Mój trzylatek sucha ich z zaciekawieniem i większość pomaga mu spokojnie zasnąć.

  • Do:mamasebka
   Dziękuję Pani Ewo za ciepłe słowa. Cieszę się, że Pani i synkowi się bajki podobają! :)

NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię