Zasypianki Bajki pomagajki / terapeutyczne dla dzieci – katalog bajek

Bajki pomagajki / terapeutyczne dla dzieci – katalog bajek

bajki pomagajki - terapeutyczne

Znajdziesz tutaj bajki pomagajki o nieśmiałości, koszmarach nocnych, lęku przed ciemnością, obawach przed dentystą i wiele innych. Niektórzy nazywają je "bajki terapeutyczne", inni "bajki pomagajki". Pomagajki to fajna nazwa bo pokazuje, że nie trzeba być "chorym", żeby z nich korzystać. One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.

Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania, a tutaj katalog bajek terapeutycznych. Tutaj teksty są podzielone na bajki dla dziewczynek i bajki dla chłopców. Dodatkowo, na tych stronach są - bajka o kotkubajka o dinozaurachbajka o traktorachbajki o kotkachoraz pełen poradnik na temat moczenia nocnego u dzieci.

Najpierw trochę o samych bajeczkach
Najlepiej gdy takie bajki są przygotowane specjalnie na potrzeby Twojego szkraba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są bajki terapeutyczne/bajki pomagajki i jak je tworzyć samemu zapraszam do:

I teraz kolejne bajki, które napisałem do tej pory. Podzielone według tematów, które podejmują:

Radzenie sobie ze stratą
Bajka pomagajka dla chłopca, który wiele ostatnio stracił i bardzo to przeżywa. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla dzieci w wieku powyżej trzech lat w podobnej sytuacji. Mama Eryka pisała mi kilka razy o tym jak chłopczyk reagował na bajkę. Na początku był nią po prostu zainteresowany. Po kilku dniach chciał wrócić do bajki i jak pisała Pani Diana zaczęło to przynosić bardzo znaczącą poprawę sytuacji. Na moją prośbę mama Eryka wstawiła komentarze również na bloga.

Rozwód rodziców
Wielu rodziców prosiło o taką bajkę pomagajkę na tę bardzo trudną dla wszystkich okoliczność. Rozwód oznacza wielki stres dla dziecka i może trwale wpłynąć na jego postrzeganie świata. Nie oczekuj cudów, ale bajka może pomóc wytłumaczyć czym jest rozwód i troszkę ułatwić akceptację nowego stanu.

Nieśmiałość i niskie poczucie własnej wartości
Wiele rodziców zgłaszało się z prośbą o bajki na ten temat. Prawie wszystkim dzieciom przyda się większa wiara we własne siły i otwartość na kontakty z rówieśnikami.

 • Bajka o szarym słowiczku
  Napisana dla dziecka, które trzyma się w każdej sytuacji rodziców i brak mu śmiałości by włączyć się w zabawę z rówieśnikami. Dziecka, które porównuje się z innymi i uważa za gorsze. Pokazuje, że każda cecha może być dobra, a każda moneta dwie strony. I każdy ma unikalne talenty, które może objawić.
 • Bajka o dinozaurach - Franek na konkursie ryków
  Napisana dla dziecka, które boi się próbować nowych rzeczy bo obawia się, że mu się nie uda. Pokazuje, że pomyłki i wpadki to część naszego życia i że myląc się też idziemy do przodu.
 • Cicha myszka
  Bajka napisana dla dzieci dotkniętych mutyzmem, które w typowych przypadkach rozmawiają w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczą w szkole lub w stosunku do obcych. Może też pomóc dzieciom być bardziej odważnymi wśród rówieśników.
 • Łatki żyrafy Klementynki
  Bajka opowiadająca o problemie z samoakceptacją oraz radzeniu sobie z brakiem akceptacji w grupie.

Powracające koszmary nocne
Bajka dla dziewczynki po przejściach, którą trapią koszmary senne. Jest to bardzo klasyczna bajka terapeutyczna - taka jaką można przygotować na większość tematów. Dość prosty pomysł i prosta konstrukcja. Sam jednak dopisałem tekst prosząc, żeby jej nie "używać" wobec wszystkich dzieci, które po prostu od czasu do czasu mają złe sny. Więcej o tym znajdziesz poniżej.

Moczenie nocne u dzieci
Jak opanować sikanie. Bajka może pomóc. Tutaj jest to bajka magiczna w dwóch częściach. 

Bajka na temat zrozumienia i akceptacji odmienności
Wiele dzieci i czuje się z jakiegoś powodu inne i nie integrować się z rówieśnikami. Te bajki mogą pomóc.

Dobre przyjęcie pojawienia się rodzeństwa
Bajka dla chłopca, który mocno przeżywa pojawienie się rodzeństwa. Dostosowuje się do typowych oczekiwań i frustracji dzieci w takiej sytuacji. Pokazuje dziecku pozytywne spojrzenie na sytuację.

Kłótnie wśród rodzeństwa
Kłótnie i sprzeczki wśród rodzeństwa są powszechne i nieuniknione. Jeżeli są zbyt częse - potrafią zepsuć dzień i sprawić przykrość rodzicom. Bajka pomagajka, która ma pokazać z perspektywy dziecka jak często takie kłótnie są z błachych powodów i że czasami lepiej ich uniknąć.

Strach przed ciemnością + nauka empatii
Bajka pomagajka dla dziewczynki, który bardzo boi się ciemności. Opowiada o dziewczynce, która się bardzo boi, ale potrafi ten strach przełamać i poznaje inne spojrzenie na ciemność. Pokazuje też, że inni mogą świat widzieć zupełnie inaczej i pomaga to zrozumieć. Uczy empatii, tolerancji i przyjaźni.

Obawy przed wizytą u dentysty
Opowieść o chłopcu, który pomaga krokodylkowi w poradzeniu sobie z obawami wobec wizyty u dentysty. Pokazuje jak interesująca może być ta wizyta i zdejmuje złe postrzeganie gabinetu.

Pierwsze dni w przedszkolu/szkole
Pierwsze dni bez Mamy i Taty potrafią być bardzo stresujące dla dziecka. To jest bajka edukacyjna wyjaśniająca na spokojnie czego się tam może spodziewać. Wspomina delikatnie o mniej przyjemnych sprawach jak brak rodziców, zdarzający się płacz dzieci i niektórzy niezbyt mili koledzy, jednocześnie budując pozytywne oczekiwania.

Choroba i śmierć w rodzinie
Bajka terapeutyczna napisana dla dziewczynki, której ukochana babcia choruje na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Pokazuje, że śmierć może też być traktowana jako początek i wyzwolenie.

Choroba dziecka
Bajka o chłopcu, który budzi się w szpitalu i wraz z Mamą dowiadują się, że ma białaczkę. Co ma zrobić?

Strach przed muchami
Czy muchy i inne owady budzą w Twoim dziecku lęk? Opowieść o dziewczynce, która ma okazje zobaczyć je z nieco innej perspektywy.

Czarna Wiola i jej mąż - Celina Zubrycka

Strach przed burzą
Nie jest to typowa bajka pomagajka. Jest to zasypianka, która uspokaja i relaksuje. Przy okazji oswaja temat burzy i inaczej ją pokazuje.

Niechęć do czesania i strzyżenia
Wbrew pozorom dość często się zdarza. Opowieść o Zosi bardzo łądnie pokazuje świat takiego dziecka i pomaga oswoić temat.

Mutyzm wybiórczy
Dzieci dotknięte mutyzmem mówią w pewnych sytuacjach, ale milczą w innych. W typowych przypadkach rozmawiają w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś niepotrafią się odezwać w szkole lub w stosunku do obcych. Bajka napisana specjalnie dla nich.

Niepełnosprawność
Znowu nie jest to typowa bajka pomagajka, ale może trafić zarówno dla dziecka niepełnosprawnego, które może mieć z tego powodu zaniżone poczucie własnej wartości, jak i dla dziecka zdrowego aby je uwrażliwić na problemy niepełnosprawności.

Współpraca w grupie
Wielu dzieciom sprawia to trudność - dzielenie się, pomaganie sobie nawzajem. Warto przeczytać wtedy bajkę.

Akceptacja własnych ograniczeń
Brak samoakceptacji uderza w poczucie własnej wartości, ogranicza i unieszczęśliwia. Można jednak podejść do sprawy inaczej.

Bajka o wytrwałości
Warto mieć marzenia i warto wytrwale do dążyć do ich spełnienia. Poczytaj o wielkim marzeniu.

Zły dotyk i wykorzystanie seksualne dzieci
Trudny temat, ale bardzo ważny. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna miały w dzieciństwie tego typu problemy. Bajka dodatkowo uczy asertywności i stawiania granic.

Natłok myśli i spraw

 • Jeżyk Cyprian i głosy nocy
  Zarówno dzieci jak i dorośli mają czasami kłopot by się wyciszyć. Natłok wrażeń i spraw z całego dnia powoduje gonitwę myśli i "głosów w głowie", które nie pozwalają zasnąć. To jest bajka pomagajka napisana by w tym pomóc.

Adopcja
Bajka opowiada o lisku, który się zgubił, ale znalazł nową kochającą rodzinę.

Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania, a tutaj katalog bajek terapeutycznych. Tutaj teksty są podzielone na bajki dla dziewczynek i bajki dla chłopców. Dodatkowo, na tych stronach są - bajka o kotkubajka o dinozaurachbajka o traktorachbajki o kotkachoraz pełen poradnik na temat moczenia nocnego u dzieci.

Już późno, a Wy dalej nie możecie zasnąć? Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę zasypiankami.

Zrób sobie i bliskim prezent - zamów książkę z bajkami zasypiankami!