Usypianki dla dzieci – Bajki usypianki kota Mruczka

31

Zapraszam na bajki usypianki dla dzieci – tym razem opowiadanie kota Mruczka

usypiankiBłyskawica nagle rozświetliła całe niebo i grzmot z głośnym dudnieniem przetoczył się gdzieś niedaleko. Szaruś obudził się w pierwszej chwili zdezorientowany. Zdążył zobaczyć jak Kropka, kudłata psina mieszkająca w domku piszcząc stara się wcisnąć pod kanapę. Zobaczył też zaraz Magdę próbującą ją uspokoić. Wzięła Kropkę na kolana i przytuliła. Głaskała i przemawiała do niej spokojnie. Ta oddychała cały czas zdenerwowana, ale wyraźnie zaczynało już to jej pomagać. Po kilku chwilach stanęła na podłodze nieco uspokojona.

Szaruś akurat lubił burzę. Szczególnie gdy leżał w ciepłym i suchym domku i wyglądał przez okno. Gdy dłuższy czas patrzył na ciemne niebo mógł nawet zobaczyć samą błyskawicę. Siatką jasnych kresek rozjaśniała chmury i wyglądała jak drzewo postawione do góry nogami i zbudowane całe z promieni słonecznych. Kotek dziwił się, że ten wielki błysk odbywał się zwykle w zadziwiającej ciszy. Dopiero chwilę po nim pojawiał się huk – grzmot nadjeżdżający jak wielka ciężarówka pędząca polną drogą. Tego już tak bardzo nie lubił. Najlepiej gdyby podczas burzy były same błyski. No i mogły pozostać strugi deszczu. Jednostajnie szumiące i bębniące o okna, trawę i dach. Niezmiennie spadające w dół i w dół. Oczywiście wszystko to było przyjemne oglądane przez okna cieplutkiego domku gdy leżało się nieruchomo na kocyku.

Szaruś spojrzał na kota Mruczka, który leżał niedaleko. Rudzielec był wyciągnięty na posłaniu i spał spokojnie. Tylko brzuszek podnosił mu się i opadał miarowo. Ten to lubi spać i chyba nie potrzebował nawet usypianki. Nawet grzmot nie dał rady go obudzić. W tym momencie trzasnął kolejny piorun. Kropka skomląc znowu przebiegła przez pokój próbując znaleźć jakieś miejsce gdzie hałasy nie będą jej dochodzić. Przebiegając potrąciła Mruczka budząc go wreszcie. Ten wstał leniwie i przeciągnął się wyginając grzbiet najwyżej jak potrafił. Nie wyglądał na zbyt przejętego całą sytuacją. Nie miał nawet specjalnie żalu do pieska za obudzenie go. Po chwili Kropka biegła już z powrotem bo oczywiście tamta strona pokoju wcale nie okazała się lepsza na czas burzy. Chyba wszystkie są tak samo dobre – pomyślał Szaruś z uśmiechem.

Piesek zatrzymał się przy Mruczku, który najwyraźniej był najbardziej opanowanym stworzeniem w całym domu. Przypadł do niego jakby oczekując pomocy i porady. Kotek siedział teraz czyszcząc futerko łapką. Gdy skończył odwrócił się do nich i powiedział ze spokojnym mruczeniem:

– Czy chcecie posłuchać bajki usypianki o burzy? Ale pod jednym warunkiem. Żadnego biegania po pokoju. Będziecie leżeć w Waszych łóżeczkach, przykryjecie się kocykami i spokojnie posłuchacie.

Kropka na wszystko chętnie by się zgodziła byleby zapomnieć o burzy. Szarusia też bajka zaintrygowała. Zagrzebały się więc zaraz w swoich kocykach i znieruchomiały w cieple. Oddychając spokojnie słuchały najpierw przez jakiś czas odgłosów deszczu na szybie. Miarowy szum działał usypiająco.

Mruczek po chwili zaczął opowiadać:
– Dawno, dawno temu na świecie żyły pradawne koty. Były one dużo większe niż my teraz. Tak jak my łowimy myszki lub wróbelki tak one polowały na zwierzęta wielkości krowy czy konia. Ich zęby były białe, wielkie i ostre. Największy z nich był królem wszystkich kotów i jednocześnie władcą wszystkich zwierząt. Gdy chciał coś obwieścić i zwołać spotkanie swego królestwa to wchodził na górę i ryczał tak głośno, że głazy kruszyły się i gałęzie spadały z drzew.

– A jakie były wtedy psy? – spytała Kropka, która z wrażenia aż zapomniała o burzy.

– Psy były takie same jak teraz. I na pewno też tak przerywały jak ktoś opowiadał – powiedział z uśmiechem Mruczek po czym mówił dalej:

– Pewnego dnia do króla przyszedł sprytny szczur i zaczął pytać go o to, czy rzeczywiście jest tak potężny jak o nim opowiadają. Pytał o różne rzeczy, a król za każdym razem z dumą potwierdzał. W końcu wskazał na słońce i powiedział, że widywał ptaki tam dolatujące i czy on z kolei potrafiłby do niego doskoczyć. Król z rozpędu przytaknął, a w odpowiedzi szczur poprosił go o pokaz jego mocy. Umówili się na wieczór.

Szaruś i Kropka leżeli w swoich łóżeczkach z przymkniętymi oczami. Opowieść była bardzo interesująca, a ciepło kocyków rozleniwiało i uspokajało. Oddychając spokojnie słuchali, a Mruczek opowiadał dalej.

– Spotkali się wszyscy na najwyższej górze. Wieczorne słońce było ogromne i wisiało nisko nad horyzontem. Miało kolor dojrzałej pomarańczy i wydawało się tak blisko, że prawie można było je dotknąć. Król stanął dumnie przed zgromadzonymi zwierzętami i przypomniał po co tu się zebrali. Następnie wziął rozpęd i skoczył. Wszyscy wstrzymali oddech gdy leciał pięknie wyciągnięty. I wtedy się właśnie to stało. Gdy tylko dotknął słońca niebo pociemniało w jednej chwili. Tak jakby ktoś zgasił światło w pokoju w nocy. Jego piękne wąsy, do tej pory długie i proste powyginały się nagle w mnóstwo krótkich odcinków, które z kolei rozbłysły niesamowitym światłem błyskawicy. Po chwili dołączył do tego potężny grzmot, który przeszył całą okolicę. Na koniec z nieba lunął strugami deszcz. Tak właśnie zaczęła się pierwsza burza.

– A co się stało z królem kotów? – spytał Szaruś z przejęciem

– Gdy spadł z powrotem na ziemię okazało się, że po zderzeniu ze słońcem zmniejszył się i był takiej wielkości jak ty i ja teraz. Od tamtej pory takie właśnie są koty. I od tamtej pory zawzięcie polują na myszy i szczury. Tak się to wszystko zaczęło.

Kropka i Szaruś westchnęli leżąc pod kocykami. To wszystko było takie niesamowite. Czy to możliwe, że błyskawice to są powyginane wąsy króla kotów rozświetlone słońcem? A huk pioruna oznacza jego zderzenie ze słońcem? Wsłuchani w opowieść bajki usypianki Mruczka nawet nie spostrzegli, że burza przeszła i jest teraz daleko. Pozostał tylko jednostajny szum deszczu. Krople wody ściekały po szybach w dół i w dół. W połączeniu z ciepłem kocyka był bardzo usypiające.

Zasypiając Szaruś myślał jeszcze o pradawnych kotach. Potężnych i wielkich. Królujących nad wszystkimi zwierzętami. Nie bojących się niczego i nikogo. Kropka z kolei obiecywała sobie, że jak następnym razem będzie burza to już nie będzie się tak bać. Położy się za to przy oknie i będzie obserwować błyskawice. Może uda się jej wtedy nawet zobaczyć króla kotów. Gdy już usnęła, to we śnie przyszły do niej za to pradawne psy. Bo na pewno były też one – jeszcze potężniejsze i bardziej dumne niż koty. A co!

31 komentarze


 1. Świetne bajki, i bardzo ciekawe historię o pradawnych kotach ? autor ma naprawdę bujną wyobraźnię, a jego bajki naprawdę czynią cuda, bo dzieci zasypiają w mig ?


 2. Kocham czytać bajki mojemu 7 letniemu bratu chociaż nie zawsze zasypial przy bajkach które mu kupowałam ale znalazłam tą stronkę i nawet nie jestem w stanie doczytać mu do końca ponieważ już połowie zasypia. Te bajki są takie cudowne i magiczne, mój brat jak jest przyzwyczajony do Pana bajek i zawsze co wieczór o tej samej porze każe mi czytać. Te bajki to istny cud!


  • Dobrze wiedzieć że nie tylko ja to robię bo moja 23 letnia dziewczyna właśnie zasnęła kiedy czytałem tą bajkę.


  • i ja również czytam te bajki swojej dziewczynie, bardzo dobrze się jej przy nich śpi 😉


 3. Nasza pierwsza bajka usypianka i syn śpi! Jestem w szoku. Pan czaruje:) Mój 3,5 latek zwykle nie moze się wyciszyć przed snem a tu takie cos!:)


 4. Pana bajki są cudowne! Moja dwulatka w końcu bez płaczu chodzi spacji spokojnie słucha każdej bajeczki do końca, aczkolwiek w połowie już przymyka oczka 🙂
  Uwielbiamy Pana bajki!


 5. a jakaś bajka może gdy dziecko “jest zazdrosne o mamę” może inaczej jestem samotna mamą a od pewnego czasu spotykam się z partnerem niestety są histerię typu rzucanie się na ziemię itd… można jakąś bajkę polecić ?


 6. Bardzo skuteczne i ciekawe opowiadania. Moja 20. letnia dziewczyna poprosiła mnie o przeczytanie jakiejś bajki, po 2. zasnęła i teraz leży spokojnie do mnie przytulona. 😉


 7. Bajki super!!! Mój 4-latek do końca nie dotrzymuje 🙂 zawsze zaśnie wcześniej i rano musimy dokończyć czytanie


 8. Witam! Dziękujemy za wspaniałe bajeczki i życzymy dużo wyobraźni do powstawania nowych części. Prawie dwuletnia Lili i jej mama pozdrawiamy autora i wszystkich czytelników!


 9. bajki może fajne, stronka też ciekawa ale moja dwuletnia córeczka ani myśli o spaniu gdy Jej czytam te opowieści i o kotkach i o Cyprianie…


 10. Nasz trzyletni Franuś zasypia przy Pana bajkach blyskawicznie, czytamy co wieczor, sam sie domaga “bajki z komputera”.
  DZIĘKUJEMY BARDZO!!!


 11. kolejna bajka która czyni cuda 🙂 moje rozrabiaki po całym dni dawania mi w kość zasypiają w połowie cudownej bajeczki !! dziękuję bardzo za długie wieczory dla mnie 🙂


 12. bajki sa rewelacyjne. Nic dodać nic ująć. Moja 2,5 letnia córeczka zawsze przy nich zaśnie. Szaruś i Mruczek to jej ulubieńcy i jestem zmuszona co wieczór do czytania tych o tych bohaterach 🙂 Pozdrawiam.


 13. Witam !!!
  Rewelacja jak czytam te bajki moim dzieciom przez Skaypa to mawet moja Kochana żonka przy nich zasypia.
  Bardzo biękuje za te historie !!!


 14. Och dziękuję bardzo za bajeczki, dopiero dziś odnalazłam tę stronkę; jestem babcią i cieszę się, że będę mogła poczytać te wspaniałe bajeczki moim ukochanym wnuczkom. Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele radości.


 15. Kocham Pana.Starszy lat cztery usnął w ciągu 5 min przy mruczusiu:) niestety na mojego 3 latka nie zadziałał ale zaraz sprubujemy z inną usypianka.serdecznie pozdrawiam.


 16. Witam. Jak zwykle bajka niesamowita. Szarus i Mruczek to super bohaterowie oczywiscie zaraz po niezastąpionym Cyprianie. Dziekujemy ze Pan jest i zawsze cos nowego i fajnego, sie znajdzie na Pana stronie. Pozdrawiamy serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz:
Wstaw tutaj swoje imię