4.2
(130)

To jest bajka terapeutyczna napisana by pomóc małemu dziecku w poradzeniu sobie z powracającymi często koszmarami sennymi. Jest napisana specjalnie dla małej Kasi. Może pomóc innym małym dzieciom, ale napisana jest tak by pomagała w wyjątkowo trudnych przypadkach. Napisałem już sporo o bajkach terapeutycznych. Zapraszam Cię do przeczytania czym są bajki, które leczą i o tym jak tworzyć bajki terapeutyczne. A teraz zapraszam do czytania.

Bardzo polecam Ci przeczytanie najpierw o tym w jaki sposób i kiedy tą bajkę stosować.

W pewnym miasteczku, w niedużym domku mieszkała sobie mała dziewczynka – Karolinka. Miała 3 latka i była dość podobna do wszystkich małych dziewczynek. Lubiła cukierki. Lubiła rysować i bawić się w chowanego. Lubiła słuchać bajek o księżniczkach. Miała też swojego ulubionego misia, z którym nigdy się nie rozstawała. Miś był pluszowy, brązowy i na szyi miał zawiązaną zieloną wstążkę.

W domku razem z nią mieszkali jej rodzice – Mama i Tata oraz rodzeństwo – brat i siostra. Kochała ich wszystkich bardzo, ale jej najlepszym przyjacielem był jej miś. Jemu opowiadała bajeczki, jego przytulała i z nim spędzała najwięcej czasu.

Karolinka była przez całe dnie wesołą i roześmianą dziewczynką. Nie lubiła tylko wieczorów i nocy. Nie lubiła ich, bo wiedziała, że trzeba się będzie wtedy położyć do łóżeczka i zasnąć. A jak zasypiała – to często śniły jej się bardzo złe sny. Takie, w których się bardzo bała, chciała uciekać i czuła, że zdarzy się coś strasznego. W takich sytuacjach budziła się z krzykiem i długo nie mogła się uspokoić.

Te sny przychodziły do niej tak często, że już wieczorem, kładąc się zaczynała się bać i nie mogła spokojnie zasnąć. Wszystko zaczęło się już dość dawno temu. Przeżyła coś, co wystraszyło ją tak bardzo, że nawet teraz powracało to do niej w snach. Jej rodzice przychodzili i uspokajali ją gdy się w nocy budziła, ale niewiele pomagało to jednak na te sny. Cały czas często do niej wracały.

Tego wieczora siedziała już na łóżeczku po umyciu ząbków. Martwiła się bardzo co będzie, gdy już zaśnie. Tak bardzo, że cicho pochlipywała i co chwila ocierała łzy. Przytuliła bardzo mocno do siebie misia. Tak mocno, że nagle usłyszała:
– Aj! Bo mnie udusisz!

Spojrzała na niego zdziwiona. Wyglądało to tak, jakby jej miś przemówił. Zaczęła się mu przyglądać bardo uważnie. W końcu zapytała:
– To Ty mówisz???

I to był on rzeczywiście! Powiedział:
– Misie nie mogą odzywać się do ludzi. Mają to zabronione! Ludzie nie mogą wiedzieć, że my potrafimy mówić. Ale od jakiegoś czasu widzę, że boisz się zasypiać i że śnią Ci się złe sny. A Ty jesteś moją najlepszą przyjaciółką i kocham Cię bardzo. Tak bardzo, że nie mogłem już wytrzymać, bo bardzo chciałbym Ci pomóc.

– Ale jak Ty możesz mi pomóc – spytała Karolinka

– Ludzie tego nie wiedzą, ale my misie też śpimy i też mamy sny – powiedział – Ja też miałem kiedyś złe sny i dobrze wiem jakie to może być straszne. Śnił mi się potwór, który mnie gonił, a mi się zdawało, że nie mogę mu uciec i nawet jak próbowałem się chować to nic mi to nie pomagało.

– Poprosiłem więc o pomoc najmądrzejszego z misiów. On zajrzał do księgi zwanej Internetem. Szukał tam bardzo długo i w końcu odnalazł tam sposób na złe sny. Dostałem od niego tą zieloną wstążkę. Jest magiczna. Odkąd ją mam na szyi, złe sny do mnie nie przychodzą. Co wieczór sprawdzam tylko, czy mam ją na sobie. Póki ją mam, wszystko co mi się śni jest uśmiechnięte i kolorowe. Zasypiam spokojny i zadowolony. Czy widziałaś kiedyś, żebym miał zły sen jak śpię przy Tobie w łóżeczku? – dodał

– Rzeczywiście! Nie widziałam. Zawsze leżysz tak spokojnie. – potwierdziła Karolinka – Tylko co ja mam zrobić? Mam nosić zieloną wstążkę na szyi? – spytała

– To by mogło nie wystarczyć. Dla takiej dziewczynki jak Ty i dla takich snów jak Twoje musimy użyć czegoś jeszcze mocniejszego. Najmądrzejszy z misiów mówił mi, że w takich wypadkach trzeba przygotować magiczny przedmiot, która te sny odpędzi. W swojej księdze wyczytał, że pod poduszkę trzeba włożyć coś miękkiego, zielonego i spryskanego magicznym zapachem. Musi to przygotować dla Ciebie ktoś, kto Cię bardzo kocha. Wtedy na pewno zadziała.

Karolinka słuchała z przejęciem i z rosnącą radością. Wreszcie pozbędzie się snów, które ją gnębiły!!! A miś mówił dalej:

– I właśnie zrobiłem to dla Ciebie. Poprzedniej nocy to wszystko przygotowałem. Zobacz!

I podał jej coś zielonego. Dziewczynka wzięła od niego ten magiczny przedmiot. Był miękki i miły w dotyku i wspaniale pachniał. Gdy przytuliło się go, to czuło się, że dobry sen już czeka żeby przyjść i się wspaniale wyśnić.

– Codziennie zanim pójdziesz spać upewnij się, że jest to pod Twoją poduszką. Dotknij tego i powąchaj. Sprawdź w ten sposób, czy magia się nie wyczerpała. Dzięki temu będziesz pewna, że będą do Ciebie przychodziły dobre sny. I nawet jak w tych snach pojawią się jakieś dziwne stwory – będziesz mogła z nimi porozmawiać, a nawet pobawić się. Zobaczysz, że będą one łagodne, spokojne i przyjazne. Bo magiczny przedmiot będzie Cię chronił.

Karolinka ucieszyła się tak bardzo, że zaczęła skakać z radości ściskając misia. Będzie już teraz miała spokojne i dobre sny! Nie będzie już się bała kłaść do łóżka. To wspaniale! Roześmiała się. Magiczny przedmiot to wspaniały pomysł. Pobiegła zaraz do pokoju rodziców zabierając misia ze sobą.

– Mamo! Tato! – zawołała – już teraz będę spała spokojnie! Mój miś… –

Zaczęła i zaraz przerwała. Przypomniała sobie to co miś jej powiedział – że ludzie nie mogą wiedzieć o tym, że on mówi. Na szczęście miś się zaraz sam odezwał :

– Dałem Karolince magiczny przedmiot, która uchroni ją przed złymi snami. Wiem jak bardzo martwiliście się nimi, więc Wam to wszystko mówię. Tylko proszę Was – niech nikt się nie dowie, że ja potrafię mówić.

A potem pokazali im tą magiczną rzecz, a miś wytłumaczył skąd wziąć magiczny zapach, który co jakiś czas trzeba uzupełniać. Kiedy już wszystko było wyjaśnione cieszyli się razem, że teraz noce będą już spokojne.

Tego wieczora Karolinka po umyciu się przyszła do swojego pokoju spokojna. Najpierw ułożyła misia po jednej stronie łóżeczka sprawdzając, czy zielona wstążeczka jest na swoim miejscu. Potem podniosła poduszkę i wyjęła na chwilę magiczny przedmiot. Był mięciutki w dotyku i cały zielony. Wtuliła w niego buzię i wciągnęła powietrze. Poczuła magiczny zapach, który obiecywał jej już wkrótce cudowny sen. Włożyła go z powrotem pod poduszkę i położyła się na łóżeczku.

Tata wszedł do pokoju i przykrył ją ciepłą kołderką. Usiadł obok i zaczął czytać bajeczkę na dobranoc. A ona słuchając czuła się wspaniale. Ciepło… Spokojnie… Bezpiecznie… Z przymkniętymi oczami leżała w łóżeczku oddychając miarowo. I wiedziała, że sen, który przyjdzie do niej będzie kolorowy i wspaniały. I już się na niego cieszyła.

***
Zanim przeczytasz ją dziecku bardzo polecam Ci przeczytać, w jaki sposób i kiedy tą bajkę stosować.

4.2
(130)

Już późno, a Wy dalej nie możecie zasnąć? Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę zasypiankami.

Jak się podobała bajka?

4.2
(130)
książka + pluszak

Jak się podobała bajka?

4.2
(130)

Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę z zasypiankami.

Jak się podobała bajka?

Jak się podobała bajka?

10 KOMENTARZY

 1. Super… Bardzo długo szukaliśmy fajnych i mądrych bajek aż przypadkiem trafiłam tu. Czytamy bajki z tej strony już od tygodnia i wszystkie jak do tej pory nam się podobały… My polecamy

 2. Bajka śliczna. Brakuje mi tylko jednego: co to był za magiczny przedmiot?????
  Moja córka nie może darować zamiast zasnąć dopytuje czy kiedyś się dowiemy co to za przedmiot ? ????
  Problem z koszmarami sennymi właśnie jej dotyczy.

 3. btbn5dc1ep – to jest komentarz mojego 3 miesiecznego syna… sami ocencie czy mu sie podobalo :p

 4. Wszędzie szukałam mądrych bajek dla mojej córci, a tu o proszę – wystarczyło zajrzeć do wielkiej księgi zwanej „Internetem” :) Czasem dzieciom nie wystarczy magiczny przedmiot pod poduszką. Słyszałam o sposobie na „MAGICZNY PŁYN” lub ” MAGICZNY, WRÓŻKOWY PYŁ „. By zrobić PŁYN wystarczy na butelkę ze spryskiwaczem nakleić ładnie wydrukowana etykietę na samoprzylepnym papierze z napisem „MAGICZNY PŁYN NA…” i tu wpisać „…POTWORY Z SZAFY”( Z POD ŁÓZKA), lub ” … ZŁE SNY”. Potem wystarczy wlać do środka wodę z olejkiem Lawendowym, wymyślić jakąś czarodziejską formułkę ( np. ” Zły koszmarze odejdź sio, niech się piękne sny dziś śnią”) i rozpylając płyn wraz z dzieckiem w jego pokoju wypowiadać ją kilka razy. Można tez nasmarować płynem ramę łóżeczka. Nie dość, że dziecko będzie światkiem jak czarujemy i odganiamy złe potworki to Lawenda wspomoże łagodne zaśnięcie :)) Moja znajoma zrobiła podobnie ale z TALKIEM DLA NIEMOWLĄT – powiedziała 4 letniej wtedy córci ( zrywała się w nocy nawet do 3 razy z płaczem), ze dzisiaj idzie po czarodziejski proszek do wróżki, kupiła talk, nakleiła wcześniej wydrukowana etykietkę i przed snem posypywała jej łóżeczko wyganiając złe sny. „MAGICZNYM WRÓŻKOWYM PYŁEM” odganiała je ok 7 mies puki jej córka nie zaczęła zasypiać bez jego pomocy ale ponoć złe sny miała wtedy sporadycznie i teraz przesypia spokojnie całą noc. Czasem i wielka medialna księga jak „TV” też jest pomocna :)

 5. Kopiuję tutaj komentarz, który trafił do innej bajki, a powinien tutaj + dodaję to co dowiedziałem się jeszcze od Pani Ani przez emaila, a uważam, że jest to fajny pomysł na uzupełnienie bajki.

  „Bardzo dziękuje za te wspaniałe bajeczki!! Moja córeczka miała nocne koszmary, codziennie w nocy budziła się z płaczem i po jednym przeczytaniu bajki terapeutycznej związanej z tym problemem „przeszło jak ręką odjął”. Ponadto gdy czytam jej zasypianki naprawdę robi się senna i spokojnie zasypia. Dodam że na rynku wydawniczym nie spotkałam sie z tak cudownymi bajeczkami.

  Przeczytałam bajkę ” Złe sny Karolinki”. Naprawdę była to dla nas ogromny problem , ponieważ córka codziennie się budziła z dużym płaczem i później nie mogła zasnąć. Trochę zmieniłam Pana bajeczkę i zamiast magicznego przedmiotu użyłam świętego medalika z Matką Boską, który teraz jest na stałe pod poduszką.”

  Bardzo podoba mi się pomysł by zmienić magiczny przedmiot. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko. Jeżeli jest coś co będzie bardziej przekonujące dla niego – medalik właśnie, miś przytulanka, coś innego to niech to zastąpi magiczny przedmiot z bajki.

  Powodzenia i spokojnych nocy! :-)

 6. Witam. Świetna bajka-kolejna. Myśle,że wiele dzieci chociarz od czasu do czasu ma złe sny,a ta bajka jest lekarstwem na całe zło.
  Wiec jeszcze raz gratuluje pomysłu,wyobrazni i tak cudownego,magicznego,bajkowego rozwiązania problemu.

NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię