3.8
(11)

Czy Twoje dziecko czasami się czegoś boi? Każde dziecko miewa jakieś lęki… Niektóre z nich są dla nas dziwaczne lub nawet absurdalne. Nie jest o nich łatwo rozmawiać z dzieckiem i je wyjaśnić. Nie oczekuj, że Twój szkrab Ci racjonalnie i logicznie wyjaśni o co chodzi. Dla dzieci są one jednak bardzo rzeczywiste i mogą na nie nawet bardzo mocno wpływać.

Przykłady możnaby mnożyć i każde dziecko jest inne. Czasami wydaje się, że w ciemnościach w szafie czai się potwór, odkurzacz wydaje się być czymś groźnym, stary zegar tak dziwnie tyka, jakby coś w nim było. Dzieci boją się lekarzy, złych snów i wielu, wielu innych równie groźnych spraw. Jak się jest malutkim – świat może się wydawać taki ogromny i groźny!

W takich sytuacjach bardzo może pomóc bajka opowiedziana przez Mamę lub Tatę!

Poczuj się na chwilę jak mały szkrab… Wyobraź sobie, że spokojniutko leżysz sobie w ciepłym łóżeczku… Jest wygodnie i miękko… Jest Ci dobrze i nic Ci nie grozi… A ktoś komu ufasz opowiada spokojnym głosem historię, która wydaje się być znajoma. Jakieś dziecko, trochę takie jak Ty, miało podobne kłopoty jak Ty. I tak samo się na początku bało, płakało i chciało uciekać… Ale okazało się, że to czego się tak bardzo bało – wcale nie było takie straszne… I to dziecko poradziło sobie z tym i cieszyło się tak bardzo. I było bardzo dumne z siebie… I Mama i Tata były z niego takie dumne… Czy to nie wspaniałe?

Takie bajki to świetne lekarstwo na kłopoty wielkiego świata, które zdają się przerastać Twojego szkraba. Niektórzy mówią na nie – bajki terapeutyczne. Poczytaj o tym o tym, jak tworzyć bajki terapeutyczne – by jak najbardziej pomagały.

Czy chcesz bajeczkę dla Twojego dziecka?
Chciałbym napisać też konkretny przykład takiej bajeczki. Jednak każde dziecko jest inne i każdy kłopot jest inny. Napisz w komentarzu poniżej – z czym boryka się Twój szkrab, a ja z chęcią napiszę bajeczkę specjalnie dla niego. Ewentualnie możesz mi to wysłać bezpośrednio w emailu – pkp01 (@) o2.pl.

Notka z 15-marca: Zgłosiła się do mnie kochająca Mama sześciolatka – Eryka. Pracuję nad bajką specjalnie dla niego. Poczytaj o pracach nad tą bajką i sytuacji Eryka. Opisuję to by pomóc rodzicom w przygotywaniu własnych bajeczek.

3.8
(11)

Już późno, a Wy dalej nie możecie zasnąć? Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę zasypiankami.

Jak się podobała bajka?

3.8
(11)

Jak się podobała bajka?

3.8
(11)

Zrób sobie i bliskim prezent – zamów książkę z bajkami zasypiankami!

Jak się podobała bajka?

Jak się podobała bajka?

42 KOMENTARZY

 1. Witam córka od tego roku przedszkolnego ma problem z susiaiem w przedszkolu ,nie siusia przez cały dzień. Próbowaliśmy ją podejść z różnych stron opowiadanki itd. Nic nie pomaga. Tyle powiem, że wspominała, że kolega jej przeszkadza zwróciliśmy na to uwagę u nauczyciela i kolejne to ,że może bać się kibelka to znaczy ktoś jej powiedział, że może zostać spłukana bądź wciągnięta. Tłumaczyliśmy jej ,że to nie możliwe ale nic się nie zmieniło. Od wczoraj zanieśliśmy podkładkę do przedszkola może ona pomoże, bo córka trzyma zawsze koszulkę obiema rączkami i wtedy nie może przytrzymywać się rączkami sedesu. Narazie bez zmian. Brak pomysłów. Proszę o pomoc. W domu córka nie ma problemu, korzysta z podkładki ma 4 lata

 2. O kupie… Bardzo wiele małych dzieci ma problem ze zrobieniem jej w odpowiednie miejsce tj. nocnik lub toaleta. Problemy ciągną się miesiącami niczym smród z gaci i nikt nie wie jak temu zaradzić. Udręka dla rodziców i dzieci – nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy, powodująca ciągłe napięcia, obniżająca samoocenę dziecka.

  • Dziękuję Pani Marleno za propozycję tematu bajki! Pomyślę nad tym. Tymczasem jest parę książek w temacie – np. „Mała książka o kupie”. Myślę, że takie oswajanie tematu mogłoby odczarować trochę problem. Pozdrawiam!

 3. Mój syn Kajtuś boi się brudu, zarazków, ciągle chce myć ręce, nóżki, wypluwa ślinę, bo może być tam trucizna,moze się czymś zatruć, itd(pandemie, covid…). Ostatnio mnóstwo przeszedł – narodziny siostry Heli, choroba mamy – duszaca się matka, karetka, nadepnął NIECHCĄCY siostre- pobyt mamy i siostry w szpitalu. Pralka zalała dom, kilka dni później wieczorem wysadziło korki – Kajtuś długo bal się pracujących sprzętów, dopytywał, kazał wylaczac? Bardzo boi się o bezpieczeństwo całej rodziny, i to, że ktoś może umrzeć, mam wrażenie, że on wręcz czuję się za nas odpowiedzialny ? (dodam, że jako niespełna 5-latek,jest od zawsze bardzo dojrzałym i mądrym dzieckiem). Ataki paniki, lęki i strach przeplatają się ze złością i normalnym fuinkcjonowaniem. Dodam jeszcze, że świeżo po tych wszystkich strachach, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 2m-cy, pilnowal zamykania drzwi, zasłoniętych rolet, miewał niefajne sny, światło koniecznie w pokoju obok do tej pory ? Proszę o coś, co mogłabym mu czytać ? Bardzo dziękuję, będę polecać j czekam ??

  • Dzień dobry Pani Anno,

   Bardzo wiele jest tych trosk w życiu malucha. Jeżeli chodzi o bajki – wiele z nich pasuje – o zarazkach, rodzeństwie, chorobach. Proszę czytać Kajtusiowi. Proponowałbym również konsultację u psychologa dziecięcego.

   Pozdrawiam Panią i Kajtusia!

 4. Hej moja 8 latka ostatnio stała się strasznie lękliwa z powodu nowości np zdalne nauczanie, powrót do szkoły. Chodzi o to że ciężko jej przestawić się na nowe.

 5. Witam Serdecznie, synek ma 5lat i boi się ciemności, często mówi że mniewa złe sny, oraz nie chce sam zasypiać w swoim łóżeczku. Bardzo proszę o przesłanie jakieś bajeczki dla rozjaśnienia mu ten ciemnej nieprzyjemnej dla niego nocki. Ogólnie jesteśmy pod opieką psycholog. Z góry Dziękuję oraz Pozdrawiamy cieplutko.

 6. Witam, moja 6,5 letnia Oliwia od roku boryka się z ciężkim dla niej problemem..w przedszkolu przeszła jelitówkę i od tamtej pory panicznie boi się wymiotować..dostaje ataku paniki nawet gdy zobaczy że jej braciszek wymiotuje lub po prostu usłyszy że ktoś też wymiotował. Budzi się w nocy, piszczy i jest w takim szoku że przez chwilę nie potrafię jej uspokoić.Pyta czy na pewno jest zdrowa,czy nit bęy chora. Dodam że chodzimy do psychologa ale i tak w domu dalej jest ten lęk przed wymiotami… Bardzo proszę o napisanie bajki o tym problemie. Dziękuję

NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię