4.6
(79)

Ta bajka została nagrana. Nagranie możesz ściągnąć tutaj.

Jeżyk Cyprian był bardzo zadowolony z tego dnia. Udało mu się znaleźć świetne miejsce do spania na lato. W trakcie zimy miał swoją norkę pod dębem. Tam każdej nocy wtulał się w ciepłe i miękkie łóżeczko z listków i gałązek. Na lato wolał jednak znaleźć coś nie tak ciepłego, ale za to bliżej stawu i z lepszym widokiem na cały las.

I właśnie dzisiaj taką norkę znalazł… Szedł właśnie rozmawiając z borsukiem Emilem gdy ją zobaczył. Była idealna. Osłonięta przed wiatrem, ale jednocześnie położona na lekkim wzniesieniu. Dzięki temu cała okolica była dobrze widoczna. W słońcu południa leżące przy niej igły z pobliskiej sosny i liście pozostałe jeszcze po zimie wyglądały przepięknie. Kolory – żółty, złoty i jasnobrązowy otaczały ją ze wszystkich stron tworząc kształt pięknego zamku.

Teraz po pełnym słońca dniu Cyprian wrócił w to miejsce. Wiatr w tym momencie ucichł i wszystko – listki, gałązki, igły były całkiem bez ruchu. Wyglądały jak gdyby na coś spokojnie czekały. Słońce było nisko nad horyzontem i złociło okolice norki. Gdy jeżyk wysunął ryjek w jego stronę czuł tak miłe ciepło, że na chwilę przymknął oczka i znieruchomiał. To ciepło przypomniało mu lato zeszłego roku. Tak samo się czuł gdy z przyjaciółmi wygrzewał się na brzegu stawu. Uśmiechnął się do siebie szeroko na samo wspomnienie.

Tak! To było świetne miejsce by do niego co noc latem wracać by tutaj właśnie ułożyć się wygodnie i zasnąć. Trzeba je jeszcze tylko trochę przygotować. Jeżyk zabrał się za odgarnianie liści i suchych patyków, które jeszcze z zeszłej jesieni zalegały okolicę. Ułożył je w stosik z jednej strony – tam gdzie zwykle mógł wiać wiatr. Zostawił sobie widok na staw i część lasu, gdzie rosły jego ulubione brzozy. Lubił ich białą korę i listki, które w słońcu na wietrze mieniły się i cicho, spokojnie szeleściły. Jego przyjaciel – kruk Bazyli narzekał na nie, że się wszędzie rozsiewają i że jest ich za dużo. Cyprian i tak je lubił.

Po całym dniu zaczynał czuć się już śpiący. Rozejrzał się zadowolony po okolicy. Przygotowania były już prawie zakończone i był to dobry czas na odpoczynek. Słońce zaszło już całkiem i na niebie widać było już wyraźny księżyc. Las stał nieruchomo, a wiatr wiał słabiutko.

Jeżyk położył się i wsłuchał się w dźwięki wieczornego lasu. Bardzo lubił jego muzykę wieczorem i w nocy. Słuchało się jej najlepiej z przymkniętymi oczami. Gdy Cyprian chciał coś usłyszeć z oddali – szczególnie coś bardzo cichego – zawsze przymykał powieki. Wtedy wszystko było bardziej wyraziste i wydawało się bliższe. Tak było też teraz.

Najpierw usłyszał rechot żab. Pobliski staw był ich pełen. A one uwielbiają koncertować.
rech-rech-rech rech-rech-rech

Ten monotonny głos działał bardzo usypiająco. Ciekawe co żaby sobie w ten sposób opowiadają. Jeżyk nie rozumiał języka żab, ale był pewien, że kruk Bazyli, jeżeli by go spytać, to na pewno by wiedział. Bazyli był bardzo mądry i Cyprian wiele razy przekonał się, że zna się na wszystkich sprawach lasu.

Leżąc z zamkniętymi oczami jeżyk wsłuchał się w głosy z drugiej strony jego norki. Usłyszał pohukiwanie sowy
hu-huuuu hu-huuuuu
Sowa to był ptak nocy. Za dnia widywał ją bardzo rzadko. Dopiero późnym wieczorem zaczynała latać po lesie. Słyszał czasami szum jej skrzydeł i pohukiwanie. Cyprian nie otwierając oczu śledził teraz jej lot. Przeleciała na drzewo bliżej stawu i tam usiadła. Miała niesamowite oczy, które nawet teraz w nocy pozwalały jej widzieć wszystko dookoła.

Niedaleko jeżyka obudził się jakiś owad i brzęcząc basowo poleciał poszukać sobie innego miejsca na nocny odpoczynek. Chciał pewnie znaleźć jakiś wygodny liść, na którym mógłby sobie przysiąść i usnąć.

Żaby umilkły i lepiej słychać było teraz inne dźwięki od strony stawu. Poruszane lekkim wietrzykiem pałki trzcin bujały się szeleszcząc lekko. Co jakiś czas słychać było głośniejszy plusk gdy jakaś nie do końca uśpiona jeszcze ryba podskoczyła w wodzie. Potem zapadała cisza i tylko szum lekkich fal na wodzie świadczył, że tam właśnie jest leśny staw.

Jeżyk był już bardzo śpiący i leżąc wygodnie nie otwierał już wcale oczek. Starał się oddychać cicho by usłyszeć też tą najbardziej cichą muzykę lasu. Słyszał wyraźnie szum skrzydełek świetlików. Te małe owady były niesamowite – potrafiły w nocy świecić. Bardzo delikatnie i słabiutko, ale jednak świecić. Takie małe punkciki – malutkie jak gwiazdy na niebie i podobnie jak one migotliwe. Były to jedyne zwierzątka jakie znał Cyprian, które świeciły.

Podmuch silniejszego wiatru poruszył gałęzią pobliskiego drzewa. Zaskrzypiało cicho, ale wyraźnie. Ten dźwięk już nie trafił do Cypriana, który ułożony w kłębek całkiem już zasypiał.

Leżał w lekkiej poświacie księżycowej i oddychał spokojnie i miarowo. Usypiajac nie słyszał dalszego ciągu nocnej muzyki. A w nocy słychać bardzo wiele. Przy takiej muzyce świetnie się śni. Jest cicha, spokojna, kołysząca, ale też potrafi być ciekawa i inspirująca.

Jak następnym razem będziesz w lesie wieczorem. Przytul twarz do kory starego leśnego drzewa, przymknij oczy i oddychając spokojnie wsłuchaj się w muzykę lasu wieczorem. A teraz już sobie spokojnie zaśnij.

Ta bajka została nagrana. Nagranie możesz ściągnąć tutaj.

Zrób sobie i najbliższym prezent!
Pięknie wydana i ilustrowana książka z bajkami Zasypiankami jeżyka Cypriana i jego i leśnych przyjaciół.

książka dla dzieci

Zapraszamy do sklepu Zasypiankowego!

Jak się podobała bajka?

23 KOMENTARZY

  1. Piękny język i cudne, usypiające tempo akcji. Bardzo dobrze czyta mi się te bajeczki na głos. Jednak bajka o jeżyku ma podstawowy błąd merytoryczny – jeż śpi w dzień, a jest aktywny w nocy (jak sowa), poza tym przesypia całą zimę (nie tylko zimowe noce, jak sugeruje bajka). Fikcja fikcją i niech sobie jeżyk rozmawia z innymi zwierzętami i przeżywa zachwyt nad lasem, ale uważam, że zgodność treści z podstawami wiedzy o przyrodzie jest ważna. Przecież właśnie z bajek dzieci czerpią wiedzę o świecie. Moja 5-latka (akurat bardzo zainteresowana światem przyrody) zupełnie nie rozumiała, czemu Cyprian nie wyrusza nocą na poszukiwanie smacznych robaków, tylko idzie spać.

    • Dziękuję za pochwałę języka i tempa bajki. Również za uwagę o trybie życia jeża. Gratuluję mądrej, 5-latniej córeczki Marysi, która już tyle wie o zwyczajach jeży! :) Może rzeczywiście lepiej byłoby mi wybrać inne zwierzątko jako bohatera dla zasypianek. Pozdrawiam serdecznie!

  2. Świetna bajki, mój szkrab ma ledwo 15 lat i nadal musi słuchać je do snu, ta o kamieniu była najlepsza pozdrawiam

  3. Rzadko mam okazję kłaść moją 2 letnią córeczkę do łóżeczka. Na szczęście jak już jest moja kolej to córka prosi bajkę o Jezyku (czyt. dosł.) i dzięki Panu są to wyjątkowe chwile :-) no przynajmniej dla mnie :-)

  4. Bardzo przyjazne opowiastki, ale jest trochę błędów skladniowych, interpunkcyjnych i powtórzeń, przez co gorzej się je czyta, zwłaszcza z biegu. Nie mniej jednak bardzo gratuluję talentu i pomysłowości ;)

NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię