5
(2)

Dostaję wiele pytań o rady – jak konstruować i opowiadać bajki swoim dzieciom? Takie wspólne bajkowanie to fantastyczna sprawa. To może być świetne zwieńczenie dnia. Wspaniały spokojny czas razem z dzieckiem, którego przecież nie zawsze mamy wiele w naszych zabieganej codzienności.

Największą przeszkodą jaka nam wyrasta to zbyt wybujałe oczekiwania wobec naszych bajek. Zwykle chciałoby się, żeby od razu niosły one jakieś przesłanie lub morał i były przemyślane od początku do końca. Moja rada na to – zacznij powolutku. Nie oczekuj, że od razu powstanie coś niezwykłego lub odmieniającego życie dziecka. Niech to na początek będzie prosta historia o sprawach, które są dla dziecka bliskie i zrozumiałe. Najlepiej opowieść, w której może ono aktywnie uczestniczyć.

Zacząć jest bardzo łatwo. Wybierz sam lub razem z dzieckiem główną postać bajki. Może to być jakieś zwierzątko, które lubi – pieska, kotka, liska, zajączka… Nadajcie mu razem imię i wymyślcie jak wygląda. Dobrze jest też go narysować. Zastanówcie się wspólnie gdzie mieszka i co najbardziej lubi. Pobawcie się wymyślaniem tego jakie ono jest i porysujcie razem.

Gdy to już jest gotowe to wystartuj z pomysłem na prostą historyjkę. Wymyśl zadanie dla Waszego bohatera. Może niech będzie to przeprawienie się przez rzeczkę. Odwiedziny przyjaciela. Może to być gromadzenie zapasów na zimę. Może to być remont domku. Może to być jakaś zabawa, w którą chce się pobawić. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Niech bajka będzie opowieścią o realizacji tego zadania. Bo na pewno w jego trakcie pojawiły się jakieś trudności, z którymi trzeba było sobie poradzić. Może na rzeczce nie było mostku i nasz bohater musiał natrudzić się żeby znaleźć odpowiednie miejsce lub sposób przeprawy. A może poprosił o pomoc swojego przyjaciela. Włączaj swoje dziecko w wymyślanie sposobów radzenia sobie z takimi przeciwnościami.

W ogóle nie przejmuj się przekazem bajki czy morałem. Nie na tym etapie. Nie planuj też dokąd to wszystko zmierza. Po prostu opowiadaj o kolejnych przygodach Waszego bohatera. Razem twórzcie historię opartą na prostym pomyśle. I to poleci już z górki. Zabawa będzie świetna i dla Ciebie i dla dziecka. Jestem pewien, że będzie zachwycone! :-)

Za jakiś czas, po kilku opowieściach poczujesz się pewniej w takim wspólnym bajkowaniu. Wtedy może warto zacząć zastanawiać się nad jego dalszym rozwojem. W szczególności nad tym jakie elementy lub tematy chcielibyśmy, żeby się znalazły w naszych bajkach. Ale to dopiero później. Teraz – niech bajka będzie jak wesoła, wartka rzeczka. Bawcie się nią razem!

Jak się podobała bajka?

2 KOMENTARZY

  1. Gramatyka, a szczególnie interpunkcja nigdy nie była moją najmocniejszą stroną. :-)

    Prośba – jak ktoś znajdzie coś konkretnego to niech informuje, a ja z chęcią będę poprawiał.

    Pozdrawiam i dziękuję!

  2. Witam,

    bardzo fajna stronka, pomysł też dobry.
    Ma Pan jednak trochę błędów gramatycznych i czasem imiona się mylą w opowiadankach. Przydałaby się delikatna korekta polonistyczna :)
    Pozdrawiam i dzięki za fajne zasypianki.

NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię