wychowanie dzieci

Dobre wychowanie dzieci to dużo radości, ale też pracy. Jak zrobić to i nie zwariować? Na tych stronach znajdziesz wiele porad dotyczących wychowania dzieci. Również bajki pomagajki, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku w poradzeniu sobie z troskami dzieciństwa. Zapraszam!

Tym razem proponuję bardzo sympatyczną zabawę z dziećmi. Zobaczcie, czy łatwo jest rozpoznawać zwierzęta na podstawie ich głosów. Najlepiej znamy te domowe, ale poniżej znajdziesz też takie, które spotykamy na wsi jak i całkiem dzikie. Nie wpisuję nazw zwierzaków przy nagraniach – zagadka będzie więc też dla rodziców.

Zapraszam do podkręcenia głośności w komputerze i włączania odtwarzania kolejno poniżej. Gdy pojawią się problemy z odtwarzaniem wystarczy często odświeżyć stronę. 

Najpierw najłatwiejsze zagadki dla najmłodszych:

[audio:http://bajki-zasypianki.pl/pliki/zwierzeta/kot.mp3] [audio:http://bajki-zasypianki.pl/pliki/zwierzeta/pies.mp3]

Kliknij po kolejne zagadki…

Tags: , ,

Tym razem coś trochę mniej bajkowego, ale w dalszym ciągu dla rodziców i dzieci. Zbliża się nowy rok i czas na noworoczne postanowienia. Jak być lepszą Mamą lub lepszym Tatą dla naszych pociech? Co robić by zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie? Oto dziesięć złotych zasad, do które warto zastosować!

1. Znajdę trochę czasu tylko dla dziecka.
Dzieciom poświęcamy go mnóstwo – pomagamy im się ubierać, odrabiać lekcje, dla nich zarabiamy pieniądze. Ale gdy jesteśmy razem to najczęściej coś nam jeszcze towarzyszy – grający telewizor, myśli o kłopotach w pracy… Nie chodzi o to by go było dużo, ważne jest jednak byśmy weszli w świat dziecka z naszą pełną i nierozproszoną uwagą. Porozmawiajmy przytuleni o przyjaźniach w szkole, zatańczmy wspólnie do jakiejś szalonej muzyki, powygłupiajmy się razem.

2. Będę dobrze go wspierać.
Szukajmy okazji by pochwalić nasze dziecko. Chwalmy jego działania, a nie same osiągnięcia i cechy. To rozróżnienie wcale nie jest oczywiste, a jest bardzo ważne. Gdy dziecko coś pięknie narysuje to nie mówmy „Będzie z Ciebie artysta!”, „Jaki Ty masz talent do rysunków”. Zwróćmy za to uwagę na najlepszą cechę rysunku i pochwalmy starania – „Bardzo napracowałeś się by narysować tego konika”, „Podoba mi się to jak dokładnie pokolorowałeś niebo”. Dzięki temu dziecko będzie się chciało doskonalić, a nie osiądzie na laurach.

Czytaj dalej…

Tags: ,

Tym razem chciałem polecić zabawę dla rodziców i dzieci – specjalną odmianę berka, która promuje kreatywność i szybkie podejmowaniu decyzji. Osoba goniąca, czyli berek zaczyna od podania kategorii rzeczy, które ratują przed złapaniem. Może to być na przykład konkretny kolor – zielony. Wtedy wszyscy uciekający biegną by złapać się czegoś w tym kolorze i wtedy są bezpieczni i nie mogą być zberkowani.

Kategorie rzeczy mogą być najróżniejsze:

  • kolory (czarne, zielone)
  • wielkości (wielkości dłoni, jak myszka)
  • z czego jest zbudowane (drewniane, plastikowe)
  • pierwsza litera nazwy
  • coś świecącego
  • coś co się rusza
  • coś co działa na prąd

Zwykle po podaniu rzeczy warto dać 2-3 sekundy na zastanowienie się i wtedy dopiero gonić. Jeżeli jest z kolei zbyt łatwo to można utrudnić podając łączone kategorie (np. coś zielonego, na literę „K”). Gdy ktoś jest złapany lub po prostu co jakiś czas – zmieniamy berka. Polecam! Mnóstwo śmiechu dla całej rodziny!

Tags: ,

Mamy pierwsze dni listopada i wspominamy naszych najbliższych, których już z nami nie ma. Ja szczególnie wspominałem w tych dniach mojego dziadziusia, który zmarł 3 lata temu przeżywszy długie i wspaniałe życie. Był bardzo pogodnym i wesołym człowiekiem. Miał swój ulubiony kawał, na które wszystkie dzieci się łapały. Moja Mama i jej rodzeństwo, ja i moi bracia, wszystkie wnuki, a niedawno nawet i prawnuki.

Dziadziuś mówił do dzieci:
– Wejdźcie pod stół. Założymy się! Ja mówię Wam, że wyjdziecie same spod stołu zanim 3 razy w ten stół stuknę.
Dzieci oczywiście mówiły sobie:
– No jak to! Ja na pewno nie wyjdę. Jak mnie dziadek do tego zmusi – i zgadzały się z radością na zakład.

Dziadek dość szybko stukał pierwszy raz. Dzieci chichrając siedziały cicho u dołu czekając co będzie dalej i obiecując sobie, że kto jak kto, ale one na pewno nie wyjdą. Po paru minutach dziadek stukał drugi raz, ale potem zwykle wstawał od stołu i szedł coś robić w kuchni.Chyba już domyślacie się, że jak w końcu wygrywał. 🙂

Założyłem się wczoraj z moimi synkami. Oczywiście zadziałało jak zawsze. Śmiechu było co nie miara. Zabawa najlepiej działa na uparciuchów, którzy nie mogą usiedzieć na miejscu. A rodzice na pewno docenią też dużo spokoju, które od razu mają. Polecam!

Tags:

Proponuję zabawę w zagadki dla nas i naszych dzieci. Świat jest pełen bodźców – zewsząd atakują nas dźwięki, obrazy, zapachy. Wszystkie na raz. Oglądamy telewizję przełączając między kanałami, radio słychać gdzieś z boku, gazeta na stole i jeszcze do tego jemy obiad. Tak bywa, chociaż mam nadzieję, że nie bez przerwy.

Nic dziwnego, że wychowuje się nam pokolenie dzieci, którym coraz trudniej skupić uwagę i się skoncentrować. Mam dla Ciebie propozycję zabawy dla dzieci, która na to może troszkę zaradzić. Premiuje skupienie i uwagę, a do tego pobudza u wszystkich kreatywne myślenie.

Czytaj dalej o tej zabawie!

Tags: ,

Dość dawno temu napisałem kilka tekstów poświęconych moczeniu nocnemu – przypadłości na którą cierpi wiele dzieci i ich rodziców. Są to wszystko moje doświadczenia z pierwszej ręki (jeden z moich synków miał z tym problem) . Zapraszam Cię do zapoznania się z nimi w sekcji moczenie nocne. Teraz przyszedł czas na napisanie do tego jeszcze bajki pomagajki. Nie jest to bajka terapeutyczna, ale bajka magiczna. W ogóle nie działa na zasadzie racjonalnej. Jest czystą metaforą. Przekazuje mocną sugestię, że dziecko kontroluje sprawę.

Parę słów o tym jak czytać bajkę. Można ją czytać na dobranoc, ale lepiej jeżeli będzie czytana podczas dnia gdy dziecko jest aktywne. Nie należy w żadnym wypadku tłumaczyć bajki lub opowiadać jak należy ją rozumieć. Jeżeli dziecko chce możecie o niej porozmawiać, ale tylko w jej warstwie bajkowej. Za jakiś czas możecie do niej wrócić. Gdy samo dziecko będzie chciało jeszcze raz posłuchać – super!

Tego typu bajki nie zapewniają 100% skuteczności, ale mogą bardzo pomóc w przypadku moczenia nocnego. Komentarze mile widziane!

„Pierwsze wrażenie” to niewątpliwie klucz do postrzegania nowo poznanych osób, kształtuje się ono automatycznie w ciągu kilku sekund i zaważa na późniejszym postrzeganiu danej osoby. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pierwszej wizyty dziecka u dentysty dziecięcego.

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą może mieć bardzo duży wpływ na późniejsze nastawienie do leczenia stomatologicznego. I o ile pozytywne nastawienie może zaprocentować bezstresowym, samodzielnym wchodzeniem naszej pociechy do gabinetu, o tyle negatywne skutki pierwszej wizyty mogą być jedną z przyczyn dentofobii. Dzieci bardzo silnie przeżywają sytuacje trudne, bardzo długo je pamiętają. Aby uniknąć takiej sytuacji, poniżej znajdują się praktyczne wskazówki dla rodziców, które pomogą odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Czytaj dalej…

Tags: ,

« Older entries