Bajki-horrory braci Grimm

Czy czytałeś bajki braci Grimm w oryginale? Nie te w przeróżnych skróconych i wygładzonych wersjach, które są wszędzie dostępne, ale te stare oryginalne wydania sprzed nawet kilkudziesięciu lat. Wcale nie jest tak łatwo dostać, ale jak popytać w bibliotece lub pogrzebać w antykwariacie lub allegro to można je znaleźć.

No więc jakiś czas temu zacząłem je czytać swoim dzieciom. Bo przecież jak czytać to tylko oryginały, a nie jakieś przeróbki. Wyobraź sobie, że nie daliśmy rady przez nie przebrnąć. Czytając je cenzurowałem je na bieżąco i po jakimś czasie porzuciłem zupełnie. Jakie one są przerażająco brutalne i krwawe! To są chwilami czyste horrory!

Jeżeli jesteś ciekaw to przeczytaj fragment bajki pod znamiennym tytułem „Bajka o tym, który wyruszył, by nauczyć się bać” :

Gdy zrobiło się późno, przyszło sześciu wielkich zbirów i wniosło trumnę. Rzekł wiec:
– Ha Ha, to na pewno mój kumpel który umarł przed paroma dniami!
Pokiwał palcem i zawołał
– Chodź no kumosiu, chodź!

Postawili trumnę na ziemi, a on podszedł do niej i zdjął wieko. Leżał tam nieżywy człowiek. Pomacał jego twarz, ale była zimna jak lód.
– Czekaj – rzekł – trochę cię ogrzeję!

Podszedł do ognia, ogrzał swoją dłoń i położył mu na twarzy, lecz trup pozostał zimny. Wyciągnął go zatem, usiadł przy ogniu i położył go przy sobie, nacierał mu ręce, żeby krew znów zaczęła krążyć. A gdy i to nie pomagało, wpadł na pomysł
– Gdy dwóch leży w łóżku, to ogrzewają się wzajemnie (…)

Potem jest już tylko lepiej. Trup ożywa i próbuje udusić chłopca. Ten na szczęście sobie świetnie radzi i po krótkiej walce zamyka ożywionego trupa z powrotem w trumnie. Po prostu sielanka! 🙂

Jak się domyślasz nie polecam Ci baśni braci Grimm – przynajmniej nie wszystkich. Nie jestem zwolenikiem czyszczenia bajek z przemocy, strachu i krwii. Trochę tego jest potrzebne do oswojenia dzieci ze światem. Te baśnie są jednak zbyt bliskie horrorom i niech większość z nich na półce z horrorami zostanie.

Tags: ,


 1. witam! wiecie gdzie moze moge dostac oryginalne wersje tych bajek, w moim miescie niestety nie maja a na internecie i na allegro nie moge znalesc, pozdrawiam!!


 2. Nowych wydań praktycznie nie ma. Te stare na pewno powinny być w lokalnych bibliotekach miejskich. Bez problemu powinny być też do dostania na allegro.


 3. a nie wiesz pod jakimi tytulami moga byc te oryginalne wersje ??


 4. Do Autora:

  Czytając ten tekst odnoszę wrażenie, że trochę się Pan zraził do oryginalnych baśni Grimmów. Może zatem chciałby je Pan sprzedać?:)


 5. czy wiecie czy w internecie nie ma orginalow braci grim????


 6. oczywiście, że są! wpisz w google „baśnie braci Grimm w oryginale” i kliknij w pierwszą lepszą stronkę. Męczą mnie ludzie, którzy nie rzą sobie w necie.


 7. o geniuszu jak wpiszesz to wyskakuja stronki w wiekszości z artykułami i zapytaniami na ten temat. Męczą mnie ludzie, którzy pozuja na cwaniaczków a gówno wiedzą.


 8. Grimmowie stworzyli a wlasciwie zebrali swoje dziela dla ludzi o starszym przekroju wiekowym. Byly to opowiadania dla doroslych podczas wieczornych prac. Wbrew powszechnemu rozumowaniu te historie mialy nigdy nie dotrzec do dzieciecych uszek. Pozniej zostaly przerobione na basnie i wydane w takiej formie jaka znamy. Takze szukam po „internetach” ale znajduje same pojedyncze artukuly :/


 9. Ja mam baśnie Grimmów w oryginale, właśnie takie nieocenzurowane. Pozbywać się wprawdzie nie zamierzam, ale jeżeli komuś zależy na konkretnej bajce lub dwóch, mogę zrobić skany i wysłać mailem. Za to jedna z bardziej znanych Grimmów, Roszpunka, właśnie w niewygładzonej wersji, jest dostępna tutaj: http://www.grimmstories.com/pl/grimm_basnie/roszpunka
  Jakby ktoś chciał skany, niech pisze tutaj: morrigan@onet.pl.


 10. *jedna z bardziej znanych bajek Grimmów – przepraszam, zjadło mi wyraz.


 11. bajki braci grimm do odsłuchania za darmo


 12. Szanowni Państwo, a czy można poprosić najzwyczajniej w świecie o dokładny tytuł i autora tego oryginalnego przekładu bajek?

Napisz komentarz!