Bajki pomagajki / terapeutyczne dla dzieci – ponad 30 bajek na specjalne okazje

bajki pomagajki - terapeutyczne

Znajdziesz tutaj bajki pomagajki o nieśmiałości, koszmarach nocnych, lęku przed ciemnością, obawach przed dentystą i wiele innych. Niektórzy nazywają je „bajki terapeutyczne„, inni „bajki pomagajki„. Pomagajki to fajna nazwa bo pokazuje, że nie trzeba być „chorym”, żeby z nich korzystać. One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.

Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania, a tutaj katalog bajek terapeutycznych. Tutaj teksty są podzielone na bajki dla dziewczynek i bajki dla chłopców. Dodatkowo, na tych stronach są – bajka o kotkubajka o dinozaurachbajka o traktorachbajki o kotkachoraz pełen poradnik na temat moczenia nocnego u dzieci.

Najpierw trochę o samych bajeczkach
Najlepiej gdy takie bajki są przygotowane specjalnie na potrzeby Twojego szkraba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są bajki terapeutyczne/bajki pomagajki i jak je tworzyć samemu zapraszam do:

I teraz kolejne bajki, które napisałem do tej pory. Podzielone według tematów, które podejmują:

Radzenie sobie ze stratą
Bajka pomagajka dla chłopca, który wiele ostatnio stracił i bardzo to przeżywa. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla dzieci w wieku powyżej trzech lat w podobnej sytuacji. Mama Eryka pisała mi kilka razy o tym jak chłopczyk reagował na bajkę. Na początku był nią po prostu zainteresowany. Po kilku dniach chciał wrócić do bajki i jak pisała Pani Diana zaczęło to przynosić bardzo znaczącą poprawę sytuacji. Na moją prośbę mama Eryka wstawiła komentarze również na bloga.

Rozwód rodziców
Wielu rodziców prosiło o taką bajkę pomagajkę na tę bardzo trudną dla wszystkich okoliczność. Rozwód oznacza wielki stres dla dziecka i może trwale wpłynąć na jego postrzeganie świata. Nie oczekuj cudów, ale bajka może pomóc wytłumaczyć czym jest rozwód i troszkę ułatwić akceptację nowego stanu.

Nieśmiałość i niskie poczucie własnej wartości
Wiele rodziców zgłaszało się z prośbą o bajki na ten temat. Prawie wszystkim dzieciom przyda się większa wiara we własne siły i otwartość na kontakty z rówieśnikami.

 • Bajka o szarym słowiczku
  Napisana dla dziecka, które trzyma się w każdej sytuacji rodziców i brak mu śmiałości by włączyć się w zabawę z rówieśnikami. Dziecka, które porównuje się z innymi i uważa za gorsze. Pokazuje, że każda cecha może być dobra, a każda moneta dwie strony. I każdy ma unikalne talenty, które może objawić.
 • Bajka o dinozaurach – Franek na konkursie ryków
  Napisana dla dziecka, które boi się próbować nowych rzeczy bo obawia się, że mu się nie uda. Pokazuje, że pomyłki i wpadki to część naszego życia i że myląc się też idziemy do przodu.
 • Cicha myszka
  Bajka napisana dla dzieci dotkniętych mutyzmem, które w typowych przypadkach rozmawiają w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczą w szkole lub w stosunku do obcych. Może też pomóc dzieciom być bardziej odważnymi wśród rówieśników.
 • Łatki żyrafy Klementynki
  Bajka opowiadająca o problemie z samoakceptacją oraz radzeniu sobie z brakiem akceptacji w grupie.

Powracające koszmary nocne
Bajka dla dziewczynki po przejściach, którą trapią koszmary senne. Jest to bardzo klasyczna bajka terapeutyczna – taka jaką można przygotować na większość tematów. Dość prosty pomysł i prosta konstrukcja. Sam jednak dopisałem tekst prosząc, żeby jej nie „używać” wobec wszystkich dzieci, które po prostu od czasu do czasu mają złe sny. Więcej o tym znajdziesz poniżej.

Moczenie nocne u dzieci
Jak opanować sikanie. Bajka może pomóc. Tutaj jest to bajka magiczna w dwóch częściach. 

Bajki pomagajki na troski dzieciństwa

Bajka na temat zrozumienia i akceptacji odmienności
Wiele dzieci i czuje się z jakiegoś powodu inne i nie integrować się z rówieśnikami. Te bajki mogą pomóc.

Dobre przyjęcie pojawienia się rodzeństwa
Bajka dla chłopca, który mocno przeżywa pojawienie się rodzeństwa. Dostosowuje się do typowych oczekiwań i frustracji dzieci w takiej sytuacji. Pokazuje dziecku pozytywne spojrzenie na sytuację.

Kłótnie wśród rodzeństwa
Kłótnie i sprzeczki wśród rodzeństwa są powszechne i nieuniknione. Jeżeli są zbyt częse – potrafią zepsuć dzień i sprawić przykrość rodzicom. Bajka pomagajka, która ma pokazać z perspektywy dziecka jak często takie kłótnie są z błachych powodów i że czasami lepiej ich uniknąć.

Strach przed ciemnością + nauka empatii
Bajka pomagajka dla dziewczynki, który bardzo boi się ciemności. Opowiada o dziewczynce, która się bardzo boi, ale potrafi ten strach przełamać i poznaje inne spojrzenie na ciemność. Pokazuje też, że inni mogą świat widzieć zupełnie inaczej i pomaga to zrozumieć. Uczy empatii, tolerancji i przyjaźni.

Obawy przed wizytą u dentysty
Opowieść o chłopcu, który pomaga krokodylkowi w poradzeniu sobie z obawami wobec wizyty u dentysty. Pokazuje jak interesująca może być ta wizyta i zdejmuje złe postrzeganie gabinetu.

Pierwsze dni w przedszkolu/szkole
Pierwsze dni bez Mamy i Taty potrafią być bardzo stresujące dla dziecka. To jest bajka edukacyjna wyjaśniająca na spokojnie czego się tam może spodziewać. Wspomina delikatnie o mniej przyjemnych sprawach jak brak rodziców, zdarzający się płacz dzieci i niektórzy niezbyt mili koledzy, jednocześnie budując pozytywne oczekiwania.

Choroba i śmierć w rodzinie
Bajka terapeutyczna napisana dla dziewczynki, której ukochana babcia choruje na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Pokazuje, że śmierć może też być traktowana jako początek i wyzwolenie.

Choroba dziecka
Bajka o chłopcu, który budzi się w szpitalu i wraz z Mamą dowiadują się, że ma białaczkę. Co ma zrobić?

Strach przed muchami
Czy muchy i inne owady budzą w Twoim dziecku lęk? Opowieść o dziewczynce, która ma okazje zobaczyć je z nieco innej perspektywy.

Czarna Wiola i jej mąż – Celina Zubrycka

Strach przed burzą
Nie jest to typowa bajka pomagajka. Jest to zasypianka, która uspokaja i relaksuje. Przy okazji oswaja temat burzy i inaczej ją pokazuje.

Niechęć do czesania i strzyżenia
Wbrew pozorom dość często się zdarza. Opowieść o Zosi bardzo łądnie pokazuje świat takiego dziecka i pomaga oswoić temat.

Mutyzm wybiórczy
Dzieci dotknięte mutyzmem mówią w pewnych sytuacjach, ale milczą w innych. W typowych przypadkach rozmawiają w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś niepotrafią się odezwać w szkole lub w stosunku do obcych. Bajka napisana specjalnie dla nich.

Bajki pomagajki na specjalne okazje

Niepełnosprawność
Znowu nie jest to typowa bajka pomagajka, ale może trafić zarówno dla dziecka niepełnosprawnego, które może mieć z tego powodu zaniżone poczucie własnej wartości, jak i dla dziecka zdrowego aby je uwrażliwić na problemy niepełnosprawności.

Współpraca w grupie
Wielu dzieciom sprawia to trudność – dzielenie się, pomaganie sobie nawzajem. Warto przeczytać wtedy bajkę.

Akceptacja własnych ograniczeń
Brak samoakceptacji uderza w poczucie własnej wartości, ogranicza i unieszczęśliwia. Można jednak podejść do sprawy inaczej.

Bajka o wytrwałości
Warto mieć marzenia i warto wytrwale do dążyć do ich spełnienia. Poczytaj o wielkim marzeniu.

Zły dotyk i wykorzystanie seksualne dzieci
Trudny temat, ale bardzo ważny. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna miały w dzieciństwie tego typu problemy. Bajka dodatkowo uczy asertywności i stawiania granic.

Natłok myśli i spraw

 • Jeżyk Cyprian i głosy nocy
  Zarówno dzieci jak i dorośli mają czasami kłopot by się wyciszyć. Natłok wrażeń i spraw z całego dnia powoduje gonitwę myśli i „głosów w głowie”, które nie pozwalają zasnąć. To jest bajka pomagajka napisana by w tym pomóc.

Adopcja
Bajka opowiada o lisku, który się zgubił, ale znalazł nową kochającą rodzinę.

Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania, a tutaj katalog bajek terapeutycznych. Tutaj teksty są podzielone na bajki dla dziewczynek i bajki dla chłopców. Dodatkowo, na tych stronach są – bajka o kotkubajka o dinozaurachbajka o traktorachbajki o kotkachoraz pełen poradnik na temat moczenia nocnego u dzieci.

Już jest! Pięknie wydana i ilustrowana książka z opowieściami o jeżyku Cyprianie i jego leśnych przyjaciołach.

Zamów pięknie wydaną i ilustrowaną książkę z zasypiankami.