Na stronach Zasypianek znajdziesz dużo o bajkach pomagajkach (terapeutycznych) – bajkach, które mogą pomóc Twojemu dziecku w przezwyciężeniu jego problemów. Niektórzy nazywają je „bajki terapeutyczne„, inni „bajki pomagajki”. Pomagajki to fajna nazwa bo pokazuje, że nie trzeba być „chorym”, żeby z nich korzystać. One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.
Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania.
Najpierw trochę o samych bajeczkach
Najlepiej gdy takie bajki są przygotowane specjalnie na potrzeby Twojego szkraba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są bajki terapeutyczne/bajki pomagajki i jak je tworzyć samemu zapraszam do:
- Bajki, które leczą – wyjaśnienie idei takich bajek
- Bajki terapeutyczne – jak je tworzyć – podstawowe zasady tworzenia
I teraz kolejne bajki, które napisałem do tej pory. Podzielone według tematów, które podejmują:
Radzenie sobie ze stratą
Bajka pomagajka dla chłopca, który wiele ostatnio stracił i bardzo to przeżywa. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla dzieci w wieku powyżej trzech lat w podobnej sytuacji. Mama Eryka pisała mi kilka razy o tym jak chłopczyk reagował na bajkę. Na początku był nią po prostu zainteresowany. Po kilku dniach chciał wrócić do bajki i jak pisała Pani Diana zaczęło to przynosić bardzo znaczącą poprawę sytuacji. Na moją prośbę mama Eryka wstawiła komentarze również na bloga.
- Bajka dla Eryka – więcej o tym skąd się wzięła
- Wojtuś i jego przyjaciel szczurek – czyli sama bajeczka, tutaj też komentarze mamy Eryka
- Jeżyk Cyprian i głosy nocy – jak radzić sobie z natłokiem problemów i myśli
Rozwód rodziców
Wielu rodziców prosiło o taką bajkę pomagajkę na tę bardzo trudną dla wszystkich okoliczność. Rozwód oznacza wielki stres dla dziecka i może trwale wpłynąć na jego postrzeganie świata. Nie oczekuj cudów, ale bajka może pomóc wytłumaczyć czym jest rozwód i troszkę ułatwić zaakceptowanie tego stanu.
Nieśmiałość i niskie poczucie własnej wartości
Wiele rodziców zgłaszało się z prośbą o bajki na ten temat. Prawie wszystkim dzieciom przyda się większa wiara we własne siły i otwartość na kontakty z rówieśnikami.
- Bajka o szarym słowiczku
Napisana dla dziecka, które trzyma się w każdej sytuacji rodziców i brak mu śmiałości by włączyć się w zabawę z rówieśnikami. Dziecka, które porównuje się z innymi i uważa za gorsze. Pokazuje, że każda cecha może być dobra, a każda moneta dwie strony. I każdy ma unikalne talenty, które może objawić. - Franek na konkursie ryków
Napisana dla dziecka, które boi się próbować nowych rzeczy bo obawia się, że mu się nie uda. Pokazuje, że pomyłki i wpadki to część naszego życia i że myląc się też idziemy do przodu. - Cicha myszka
Bajka napisana dla dzieci dotkniętych mutyzmem, które w typowych przypadkach rozmawiają w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczą w szkole lub w stosunku do obcych - Łatki żyrafy Klementynki
Bajka opowiadająca o problemie z samoakceptacją oraz radzeniu sobie z brakiem akceptacji w grupie.
Powracające koszmary nocne
Bajka dla dziewczynki po przejściach, którą trapią koszmary senne. Jest to bardzo klasyczna bajka terapeutyczna – taka jaką można przygotować na większość tematów. Dość prosty pomysł i prosta konstrukcja. Sam jednak dopisałem tekst prosząc, żeby jej nie „używać” wobec wszystkich dzieci, które po prostu od czasu do czasu mają złe sny. Więcej o tym znajdziesz poniżej.
- Bajka dla małej Kasi – więcej o tym skąd się wzięła
- Bajki pomagają na koszmary – czyli więcej o tym jak i kiedy ją stosować
- Złe sny Karolinki – czyli sama bajeczka
Moczenie nocne u dzieci
Jak opanować sikanie. Bajka może pomóc. Tutaj jest to bajka magiczna w dwóch częściach. Czytaj też więcej: Mocznie nocne u dzieci.
Bajka na temat zrozumienia i akceptacji odmienności
Wiele dzieci i czuje się z jakiegoś powodu inne i nie integrować się z rówieśnikami.
- Sówka Kamila
Bajka pomagajka napisana na podstawie doświadczeń rodzin dzieci z autyzmem. Dla rówieśników by mogli lepiej wczuć się i zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu.
- Łatki żyrafy Klementynki
Żyrafa bez łatek i lew albinos muszą odnaleść się wśród rówieśników.
Dobre przyjęcie pojawienia się rodzeństwa
Bajka dla chłopca, który mocno przeżywa pojawienie się rodzeństwa. Dostosowuje się do typowych oczekiwań i frustracji dzieci w takiej sytuacji. Pokazuje dziecku pozytywne spojrzenie na sytuację.
Kłótnie wśród rodzeństwa
Kłótnie i sprzeczki wśród rodzeństwa są powszechne i nieuniknione. Jeżeli są zbyt częse – potrafią zepsuć dzień i sprawić przykrość rodzicom. Bajka pomagajka, która ma pokazać z perspektywy dziecka jak często takie kłótnie są z błachych powodów i że czasami lepiej ich uniknąć.
Strach przed ciemnością + nauka empatii
Bajka pomagajka dla dziewczynki, który bardzo boi się ciemności. Opowiada o dziewczynce, która się bardzo boi, ale potrafi ten strach przełamać i poznaje inne spojrzenie na ciemność. Pokazuje też, że inni mogą świat widzieć zupełnie inaczej i pomaga to zrozumieć. Uczy empatii, tolerancji i przyjaźni.
Obawy przed wizytą u dentysty
Opowieść o chłopcu, który pomaga krokodylkowi w poradzeniu sobie z obawami wobec wizyty u dentysty. Pokazuje jak interesująca może być ta wizyta i zdejmuje złe postrzeganie gabinetu.
Pierwszy raz w przedszkolu
Pierwsze dni w przedszkolu bez Mamy i Taty potrafią być bardzo stresujące dla dziecka. To jest bajka edukacyjna wyjaśniająca na spokojnie czego się tam może spodziewać. Wspomina delikatnie o mniej przyjemnych sprawach jak brak rodziców, zdarzający się płacz dzieci i niektórzy niezbyt mili koledzy, jednocześnie budując pozytywne oczekiwania.
Choroba i śmierć w rodzinie
Bajka terapeutyczna napisana dla dziewczynki, której ukochana babcia choruje na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Pokazuje, że śmierć może być traktowana jako początek i wyzwolenie.
Strach przed muchami
Czy muchy i inne owady budzą w Twoim dziecku lęk? Opowieść o dziewczynce, która ma okazje zobaczyć je z nieco innej perspektywy.
Czarna Wiola i jej mąż – Celina Zubrycka
Strach przed burzą
Nie jest to typowa bajka pomagajka. Jest to zasypianka, która uspokaja i relaksuje. Przy okazji oswaja temat burzy i pokazuje jak można na nią inaczej spojrzeć.
Niechęć do czesania i strzyżenia
Wbrew pozorom dość często się zdarza. Opowieść o Zosi bardzo łądnie pokazuje świat takiego dziecka i pomaga oswoić temat.
Mutyzm wybiórczy
Dziecko dotknięte mutyzmem mówi w pewnych sytuacjach, a milczy w innych. W typowych przypadkach dziecko rozmawia w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczy w szkole lub w stosunku do obcych.
Niepełnosprawność
Znowu nie jest to typowa bajka pomagajka, ale może trafić zarówno dla dziecka niepełnosprawnego, które może mieć z tego powodu zaniżone poczucie własnej wartości, jak i dla dziecka zdrowego aby je uwrażliwić na problemy niepełnosprawności.
Współpraca w grupie
Wielu dzieciom sprawia to trudność – dzielenie się, pomaganie sobie nawzajem.
Akceptacja własnych ograniczeń
Brak samoakceptacji uderza w poczucie własnej wartości, ogranicza i unieszczęśliwia.
Bajka o wytrwałości
Warto mieć marzenia i warto wytrwale do dążyć do ich spełnienia
Zły dotyk i wykorzystanie seksualne dzieci
Trudny temat, ale bardzo ważny. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna miały w dzieciństwie tego typu problemy. Bajka dodatkowo uczy asertywności i stawiania granic.
Natłok myśli i spraw – Jeżyk Cyprian i głosy nocy
Zarówno dzieci jak i dorośli mają czasami kłopot by się wyciszyć. Natłok wrażeń i spraw z całego dnia powoduje gonitwę myśli i „głosów w głowie”, które nie pozwalają zasnąć. To jest bajka pomagajka napisana by w tym pomóc.
Bajka na temat adopcji – Bajka o lisku
O lisku, który się zgubił, ale znalazł nową kochającą rodzinę.
Turaj znajdziesz wszystkie bajki do czytania, a tutaj katalog bajek terapeutycznych. Sprawdzaj tą stronę często bo będą pojawiać się tutaj kolejne bajki pomagajki.