Bajki pomagajki

Na stronach Zasypianek znajdziesz dużo o bajkach pomagajkach (terapeutycznych) – bajkach, które mogą pomóc Twojemu dziecku w przezwyciężeniu jego problemów. Niektórzy nazywają je „bajki terapeutyczne”, inni „bajki-pomagajki”. Pomagajki to fajna nazwa bo pokazuje, że nie trzeba być „chorym”, żeby z nich korzystać. One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.

Najpierw trochę o samych bajeczkach
Najlepiej gdy takie bajki są przygotowane specjalnie na potrzeby Twojego szkraba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są bajki terapeutyczne i jak je tworzyć samemu zapraszam do:

I teraz kolejne bajki, które napisałem do tej pory. Podzielone według tematów, które podejmują:

Radzenie sobie ze stratą
Bajka dla chłopca, który wiele ostatnio stracił i bardzo to przeżywa. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla dzieci w wieku powyżej trzech lat w podobnej sytuacji. Mama Eryka pisała mi kilka razy o tym jak chłopczyk reagował na bajkę. Na początku był nią po prostu zainteresowany. Po kilku dniach chciał wrócić do bajki i jak pisała Pani Diana zaczęło to przynosić bardzo znaczącą poprawę sytuacji. Na moją prośbę mama Eryka wstawiła komentarze również na bloga. Bajka trafiła też do banku bajek terapeutycznych.

Rozwód rodziców
Wielu rodziców prosiło o taką bajkę na tę bardzo trudną dla wszystkich okoliczność. Rozwód oznacza wielki stres dla dziecka i może trwale wpłynąć na jego postrzeganie świata. Nie oczekuj cudów, ale bajka może pomóc wytłumaczyć czym jest rozwód i troszkę ułatwić zaakceptowanie tego stanu.

Nieśmiałość i niskie poczucie własnej wartości
Wiele rodziców zgłaszało się z prośbą o bajki na ten temat. Prawie wszystkim dzieciom przyda się większa wiara we własne siły i otwartość na kontakty z rówieśnikami.

  • Bajka o szarym słowiczku
    Napisana dla dziecka, które trzyma się w każdej sytuacji rodziców i brak mu śmiałości by włączyć się w zabawę z rówieśnikami. Dziecka, które porównuje się z innymi i uważa za gorsze. Pokazuje, że każda cecha może być dobra, a każda moneta dwie strony. I każdy ma unikalne talenty, które może objawić.
  • Franek na konkursie ryków
    Napisana dla dziecka, które boi się próbować nowych rzeczy bo obawia się, że mu się nie uda. Pokazuje, że pomyłki i wpadki to część naszego życia i że myląc się też idziemy do przodu.

Bajka na temat zrozumienia i akceptacji odmienności
Bajka napisana na podstawie doświadczeń rodzin dzieci z autyzmem. Dla rówieśników by mogli lepiej wczuć się i zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu.

Powracające koszmary nocne
Bajka dla dziewczynki po przejściach, którą trapią koszmary senne. Jest to bardzo klasyczna bajka terapeutyczna – taka jaką można przygotować na większość tematów. Dość prosty pomysł i prosta konstrukcja. Sam jednak dopisałem tekst prosząc, żeby jej nie „używać” wobec wszystkich dzieci, które po prostu od czasu do czasu mają złe sny. Więcej o tym znajdziesz poniżej.

Moczenie nocne
Jak opanować sikanie. Bajka może pomóc. Tutaj jest to bajka magiczna w dwóch częściach

Dobre przyjęcie pojawienia się rodzeństwa
Bajka dla chłopca, który mocno przeżywa pojawienie się rodzeństwa. Dostosowuje się do typowych oczekiwań i frustracji dzieci w takiej sytuacji. Pokazuje dziecku pozytywne spojrzenie na sytuację.

Strach przed ciemnością + nauka empatii
Bajka dla dziewczynki, który bardzo boi się ciemności. Opowiada o dziewczynce, która się bardzo boi, ale potrafi ten strach przełamać i poznaje inne spojrzenie na ciemność. Pokazuje też, że inni mogą świat widzieć zupełnie inaczej i pomaga to zrozumieć. Uczy empatii, tolerancji i przyjaźni.

Obawy przed wizytą u dentysty
Opowieść o chłopcu, który pomaga krokodylkowi w poradzeniu sobie z obawami wobec wizyty u dentysty. Pokazuje jak interesująca może być ta wizyta i zdejmuje złe postrzeganie gabinetu.

Pierwszy raz w przedszkolu
Pierwsze dni w przedszkolu bez Mamy i Taty potrafią być bardzo stresujące dla dziecka. To jest bajka edukacyjna wyjaśniająca na spokojnie czego się tam może spodziewać. Wspomina delikatnie o mniej przyjemnych sprawach jak brak rodziców, zdarzający się płacz dzieci i niektórzy niezbyt mili koledzy, jednocześnie budując pozytywne oczekiwania.

Choroba i śmierć w rodzinie
Bajka napisana dla dziewczynki, której ukochana babcia choruje na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Pokazuje, że śmierć może być traktowana jako początek i wyzwolenie.

Strach przed burzą
Nie jest to typowa bajka pomagajka. Jest to zasypianka, która uspokaja i relaksuje. Przy okazji oswaja temat burzy i pokazuje jak można na nią inaczej spojrzeć.

Niepełnosprawność
Znowu nie jest to typowa bajka pomagajka, ale może trafić zarówno dla dziecka niepełnosprawnego, które może mieć z tego powodu zaniżone poczucie własnej wartości, jak i dla dziecka zdrowego aby je uwrażliwić na problemy niepełnosprawności.

Współpraca w grupie
Wielu dzieciom sprawia to trudność – dzielenie się, pomaganie sobie nawzajem.

Zły dotyk i wykorzystanie seksualne dzieci
Trudny temat, ale bardzo ważny. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna miały w dzieciństwie tego typu problemy. Bajka dodatkowo uczy asertywności i stawiania granic.

Natłok myśli i spraw
Zarówno dzieci jak i dorośli mają czasami kłopot by się wyciszyć. Natłok wrażeń i spraw z całego dnia powoduje gonitwę myśli i ?głosów w głowie?, które nie pozwalają zasnąć. To jest bajka pomagajka napisana by w tym pomóc.

Zasypianki emailem + Prezent!

Podaj swój email zapisując się do zasypiankowego biuletynu – będziesz dostawać nowe bajki emailem, a teraz dodatkowo dostaniesz w prezencie emailem niepublikowaną bajkę o Jeżyku Cyprianie – „Wielki bal jeżyka Cypriana”.

Chciałbym zachęcić Cię też do polubienia strony Zasypianek na facebooku – znajdziesz tam nowe bajki + wiele innych ciekawych rzeczy!