Bajki pomagajki

Na stronach Zasypianek znajdziesz dużo o bajkach pomagajkach (terapeutycznych) – bajkach, które mogą pomóc Twojemu dziecku w przezwyciężeniu jego problemów. Niektórzy nazywają je „bajki terapeutyczne”, inni „bajki-pomagajki”. Pomagajki to fajna nazwa bo pokazuje, że nie trzeba być „chorym”, żeby z nich korzystać. One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.

Najpierw trochę o samych bajeczkach
Najlepiej gdy takie bajki są przygotowane specjalnie na potrzeby Twojego szkraba. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym są bajki terapeutyczne i jak je tworzyć samemu zapraszam do:

I teraz kolejne bajki, które napisałem do tej pory. Podzielone według tematów, które podejmują:

Radzenie sobie ze stratą
Bajka dla chłopca, który wiele ostatnio stracił i bardzo to przeżywa. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla dzieci w wieku powyżej trzech lat w podobnej sytuacji. Mama Eryka pisała mi kilka razy o tym jak chłopczyk reagował na bajkę. Na początku był nią po prostu zainteresowany. Po kilku dniach chciał wrócić do bajki i jak pisała Pani Diana zaczęło to przynosić bardzo znaczącą poprawę sytuacji. Na moją prośbę mama Eryka wstawiła komentarze również na bloga. Bajka trafiła też do banku bajek terapeutycznych.

Rozwód rodziców
Wielu rodziców prosiło o taką bajkę na tę bardzo trudną dla wszystkich okoliczność. Rozwód oznacza wielki stres dla dziecka i może trwale wpłynąć na jego postrzeganie świata. Nie oczekuj cudów, ale bajka może pomóc wytłumaczyć czym jest rozwód i troszkę ułatwić zaakceptowanie tego stanu.

Nieśmiałość i niskie poczucie własnej wartości
Wiele rodziców zgłaszało się z prośbą o bajki na ten temat. Prawie wszystkim dzieciom przyda się większa wiara we własne siły i otwartość na kontakty z rówieśnikami.

 • Bajka o szarym słowiczku
  Napisana dla dziecka, które trzyma się w każdej sytuacji rodziców i brak mu śmiałości by włączyć się w zabawę z rówieśnikami. Dziecka, które porównuje się z innymi i uważa za gorsze. Pokazuje, że każda cecha może być dobra, a każda moneta dwie strony. I każdy ma unikalne talenty, które może objawić.
 • Franek na konkursie ryków
  Napisana dla dziecka, które boi się próbować nowych rzeczy bo obawia się, że mu się nie uda. Pokazuje, że pomyłki i wpadki to część naszego życia i że myląc się też idziemy do przodu.

Bajka na temat zrozumienia i akceptacji odmienności
Bajka napisana na podstawie doświadczeń rodzin dzieci z autyzmem. Dla rówieśników by mogli lepiej wczuć się i zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu.

Powracające koszmary nocne
Bajka dla dziewczynki po przejściach, którą trapią koszmary senne. Jest to bardzo klasyczna bajka terapeutyczna – taka jaką można przygotować na większość tematów. Dość prosty pomysł i prosta konstrukcja. Sam jednak dopisałem tekst prosząc, żeby jej nie „używać” wobec wszystkich dzieci, które po prostu od czasu do czasu mają złe sny. Więcej o tym znajdziesz poniżej.

Moczenie nocne
Jak opanować sikanie. Bajka może pomóc. Tutaj jest to bajka magiczna w dwóch częściach

Dobre przyjęcie pojawienia się rodzeństwa
Bajka dla chłopca, który mocno przeżywa pojawienie się rodzeństwa. Dostosowuje się do typowych oczekiwań i frustracji dzieci w takiej sytuacji. Pokazuje dziecku pozytywne spojrzenie na sytuację.

Strach przed ciemnością + nauka empatii
Bajka dla dziewczynki, który bardzo boi się ciemności. Opowiada o dziewczynce, która się bardzo boi, ale potrafi ten strach przełamać i poznaje inne spojrzenie na ciemność. Pokazuje też, że inni mogą świat widzieć zupełnie inaczej i pomaga to zrozumieć. Uczy empatii, tolerancji i przyjaźni.

Obawy przed wizytą u dentysty
Opowieść o chłopcu, który pomaga krokodylkowi w poradzeniu sobie z obawami wobec wizyty u dentysty. Pokazuje jak interesująca może być ta wizyta i zdejmuje złe postrzeganie gabinetu.

Pierwszy raz w przedszkolu
Pierwsze dni w przedszkolu bez Mamy i Taty potrafią być bardzo stresujące dla dziecka. To jest bajka edukacyjna wyjaśniająca na spokojnie czego się tam może spodziewać. Wspomina delikatnie o mniej przyjemnych sprawach jak brak rodziców, zdarzający się płacz dzieci i niektórzy niezbyt mili koledzy, jednocześnie budując pozytywne oczekiwania.

Choroba i śmierć w rodzinie
Bajka napisana dla dziewczynki, której ukochana babcia choruje na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Pokazuje, że śmierć może być traktowana jako początek i wyzwolenie.

Strach przed burzą
Nie jest to typowa bajka pomagajka. Jest to zasypianka, która uspokaja i relaksuje. Przy okazji oswaja temat burzy i pokazuje jak można na nią inaczej spojrzeć.

Niepełnosprawność
Znowu nie jest to typowa bajka pomagajka, ale może trafić zarówno dla dziecka niepełnosprawnego, które może mieć z tego powodu zaniżone poczucie własnej wartości, jak i dla dziecka zdrowego aby je uwrażliwić na problemy niepełnosprawności.

Współpraca w grupie
Wielu dzieciom sprawia to trudność – dzielenie się, pomaganie sobie nawzajem.

Zły dotyk i wykorzystanie seksualne dzieci
Trudny temat, ale bardzo ważny. Statystyki mówią, że co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna miały w dzieciństwie tego typu problemy. Bajka dodatkowo uczy asertywności i stawiania granic.

Natłok myśli i spraw
Zarówno dzieci jak i dorośli mają czasami kłopot by się wyciszyć. Natłok wrażeń i spraw z całego dnia powoduje gonitwę myśli i ?głosów w głowie?, które nie pozwalają zasnąć. To jest bajka pomagajka napisana by w tym pomóc.

Wielką radość sprawia mi pisanie bajek, które pomagają dzieciom i rodzicom. Zapraszam do przysyłania tematów i problemów, na które warto byłoby przygotować bajki. Formularz kontaktu znajdziesz na stronie o autorze.


 1. Wciągające i pomocne bajki. Prosimy o więcej, np. o tacie, co pojechał na tydzień w delegację… Pozdrawiamy-)))


 2. Jestem mama dopiero od czterech miesiecy, czytam Tymonowi juz od ciazy, Jakis czas temu zaczelam czytac bajki z tej strony, a dopiero teraz przeczytalam o ich dzialaniu i tworzeniu , jestem pod niesamowitym wrazeniem. Dziekuje, ucze sie z nich jak byc lepszym rodzicem. Zycze wszystkiego dobrego ;D


 3. Witam Panie Pawle:)
  Bardzo się ciesze, że trafiłam na Pana stronę. Piszę w komentarzach, bo nie wiem czy dotarła wiadomość, którą pisałam poprzez stronę, a z Pańskim mailem coś jest nie tak.
  Jestem studentką 2 roku i szukam materiałów na prace licencjacką. Moje zainteresowania krążą właśnie wokół bajkoterapi, dlatego też myślałam o temacie „Bajkoterapia w eliminowaniu lęku u dzieci w wieku przedszkolnym”, ale moja Pani promotor nie wyraziła zgody, twierdząc, iż lęk jest zbadany i opisany wzdłuż i wszesz:). Zaproponowała nieśmiałość, więc temat brzmi „Bajkoterapia w eliminowaniu nieśmiałości u dzieci w wieku przedszkolnym”. Jest mi troszeczkę trudniej, nie wiem jak się zabrać z a pisanie. Mam koncepcję, ale nie wiem od czego zacząć, a już na piątek mam do napisania jeden rozdział, co bardzo nas na roku zdziwiło, bo to dopiero 2 rok, ale trudno. Będąc na praktykach w marcu zaobserwowałam, jak bajki terapeutyczne odmieniają zachowanie zagubionych, zawstydzonych dzieci, stąd decyzja o temacie związanym z metodą leczenia za pomocą bajek.
  Póki co szukam rożnych materiałów w internecie, jakiś publikacji, czegoś co byłoby mi przydatne i natknęłam się na Pańską stronę. Bajki Pana autorstwa są bardzo ładne i dobrze, że stworzył Pan stronę, ułatwia Pan prace z dziećmi rodzicom, a widzę po komentarzach, iż jest duże zainteresowanie, dużo dzieci boryka się z tymi problemami, a rodzice nie zawsze wiedzą jak im pomóc i nie zdają sobie sprawy iż jest taka metoda terapii. Sama nie mam dzieci, ale chętnie polecę tą stronę innym.
  Zgodnie z Pana prośbą mam pytanie, czy mogłabym wrazie potrzeby skorzystać z Pańskich publikacji, np. bajki jako przykład w mojej pracy? Nie zebrałam, jeszcze całej literatury, więc nie wiem dokładnie czy byłaby taka potrzeba. Oczywiście korzystając z materiałów publikowanych w internecie, wymogiem jest umieszczenie adresu źródła w bibliografii.

  Bardzo proszę o odpowiedź i serdecznie pozdrawiam Pana i całą Pańską rodzinę:)


 4. Witam,
  Zasypianki są świetne i bardzo pobudzają wyobraźnię dzieci. Bardzo się cieszę, że powstała ta strona.
  Jeśli bym mógł o coś prosić to (jak już wspomniano wyżej) częstym problemem jest wyjazd bliskiej osoby. Na przykład rodzic (osoba bardzo bliska dziecku) wyjeżdża (np. w delegację na krótki lub długi okres czasu, do szpitala, więzienia, rozwód, itp.) a dziecko wie o tym z wyprzedzeniem i widuje bliską osobę rzadziej niż dotąd (np. skype). Taka sytuacja jest ciężka dla dziecka do zrozumienia jak i do pogodzenia się z nią. Ma też bardzo duży wpływ na dalszy rozwój dziecja, jego samodzielność i potrzebę bliskości z innymi bliskimi mu osobami.
  Powyżej już są podobne bajki: radzenie sobie ze stratą, rozwód rodziców, choroba i śmierć w rodzinie.


 5. Czytam te bajki swojej córce i bardzo jej się podobają. Cieszę się, że trafiłem na tą stronę:)


 6. Jestem mamą czwórki dzieci, z tego dwie córki już są dorosłe, natomiast mój 12 letni syn ma ogromny problem ze znalezieniem kolegów mówi że nikt go nie lubi z powodu wyglądu ma włosy blond jasne i nie całkiem krótkie na zapałkę włosy bo takie mu nie pasują, i parę piegów, jest strasznie szczupły i dość wysoki, on myśli że to jest problemem, jednakże my zauważamy że jego problemem jest zarozumialstwo, on wszystko potrafi najlepiej i wszystko najlepiej wie potrafi się kłócić z wszystkimi dorosłymi i nie potrafi się przyznać że nie miał racji, do tego jest strasznie powolny, choć jak mu na czymś zależy to potrafi zrobić to bardzo szybko, i jest strasznie asekurancki.

  Proszę o bajkę specjalnie dla niego do tego zamiast z kolegami to bawi się praktycznie w 90% tylko z siostrą, która ma 9 lat, są nierozłączni.

  Z góry dziękuję bo on bardzo lubi słuchać takich bajek.

  Pozdrawiam

  Mariola P


 7. Super. Nigdy wczesniej nie slyszalam o bajkach pamagajkach ani zasypiankach. wlasnie bajka o kotku Szarusiu uspila moja energiczna, 2 letnia gwiazde. Super super super. Zwracam sie z prosba do Pana Panie Pawle o bajke szpitalna. My z coreczka czesto jestesmy w szpitalu chocby teraz lezymy w szpitalnym lozku, chociaz staram sie jej wszystko tlumaczyc i mam wrazenie ze jest coraz bardziej dzielna to i tak strach pozostaje w serduszku i oczkach… Moze tak piekne napisana bajka dodalaby jej otuchy przed nastepnym badaniem czy zastrzykiem…


 8. Mój niespełna 6 letni synek już od dłuższego czasu zadaje pytania na temat śmierci, np. „Czy my też umarniemy?” albo „Jak jest w niebie i jak się tam wchodzi?”. Trudno jest czasem odpowiadać na takie pytania, a zbywanie dziecka byle czym może przynieść odwrotny skutek… Co by Pani radziła? i czy znajdę jakąś bajkę by w prosty sposób odpowiedzieć Mu na frapujące pytania? Pozdrawiam


 9. Mój Kamilek też miał taką fazę, że pytał i pytał. Trzeba wiele cierpliwości i spokoju. Napisałem na ten temat tutaj:
  http://bajki-zasypianki.pl/bajki/rozmowy-z-dziecmi-o-smierci/

  Pozdrawiam!


 10. Witam,
  czy można prosić o bajkę dla dziecka z mutyzmem wybiórczym? Poszkuję takiej dla 4 letniego dziecka.
  pozdrawiam


 11. Ja też proszę o bajkę dla dziecka z mutyzmem wybiórczym dla pięciolatki, chodzącej do przedszkola.


 12. Bardzo prosiłabym o stworzenie bajki o szacunku do starszych osób. Nasza pociecha ogólnie ma problem z zachowaniem i przyjęciem jakiejkolwiek sugestii czy krytyki, a już szczególnie z ust babci. Pomogłoby to może zrozumieć jej, że pomimo tego, że ktoś jest dorosły to też może mu się zrobić przykro i boli to bardzo gdy dziecko w brzydki sposób odpowiada i ignoruje.


 13. To co Pan robi jest wspaniałe:) Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko jako rodzic ale też nauczyciel. Chętnie przeczytałabym mojemu dziecku bajkę nt. wiary we własne możliwości, czyli coś dla dziecka ktore mowi „dlaczego nigdy nic mi się nie udaje?” oraz bajkę o przegrywaniu tzn. gdy dziecko płacze za każdym razem gdy nie wygra np. w grze planszowej. Dziękuję i życzę dalszej weny.


 14. Dlaczego niektóre dzieci nie potrafią przegrywać? Ciężki temat zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Może jakaś terapeutyczna bajka pomogłaby się z nim zmierzyć. Pozdrawiam.


 15. Rzeczywiście jest to trudny temat nie tylko dla dzieci, ale też dla wielu dorosłych. Z bajek mogę polecić http://bajki-zasypianki.pl/bajki-o-dinozaurach, która opowiada o radzeniu sobie ze zbyt wysokimi oczekiwaniami. Poza tym rada dla rodziców – bądźcie przykładami i pokażcie, że nie zawsze trzeba wygrywać i że można to traktować pozytywnie i z humorem. Pozdrawiam!


 16. Witam serdecznie, Moj synek ma ogromny strach przed obcieciem wlosow, fryzjerem a nawet myciem glowy. Generalnie nie lubi gdy go ktos dotyka zwlaszcza w glowe. Czy moglabym prosic o bajke dla Mateuszka ma 4 latka. To naprawde jest bardzo duzy problem Nie mamy juz zadnego fryzjera w okolicy, ktoryby przyjal nas z usmiechem.


 17. Super bajki ..


 18. Świetne bajki 🙂 wyciszają moich chłopaków
  I oczywiście musiałam wyczarować cos mięciutkiego, zielonego o magicznym zapachu 😉

Napisz komentarz!