Gdzie jest Tysio?

46

Tym razem bajka pomagajka (bajka terapeutyczna) na temat porządku, sprzątania i obowiązków domowych. Bałagan w pokoju dziecięcym zdarza się wszędzie. Zapraszam na bajkę o dziewczynce, która wreszcie rozumie jak ważny jest porządek!

Gdzie jest Tysio?

Ania od dwóch dni nie widziała swojego przyjaciela i zaczęła się niepokoić. Rozglądała się po całym pokoju, jednak bez skutku. Przyjacielem Ani był mały szary miś, ubrany w niebieską koszulkę. Miał lekko wyciągnięte od targania ucho. Dziewczynka wiedziała, że nie mógł odejść daleko, gdyż miał bardzo krótkie nóżki, więc robił niewielkie kroczki. Dużo mniejsze od tych, jakie robiła sama.

Usiadła na łóżku, na którym leżała piękna różowa pościel z wzorami koron i zamków. Długo o takiej marzyła, aż w końcu na swoje ostatnie, piąte urodziny, dostała ją w prezencie. Pomyślała o tym, jak bardzo była szczęśliwa na jej widok po otwarciu pudełka. Popatrzyła teraz na wygniecione zawiniątko rzucone w kąt łóżka. Kołdra nie wyglądała już tak ładnie, jak na początku.

Pod jednym z jej rogów, zauważyła wystający brązowy ogonek, pociągnęła za niego i wyjęła spod niej pieska Seska. Popatrzyła w jego brązowe oczy i zapytała:
– Sesku, czy widziałeś mojego misia Tysia? Szukam go już od kilku dni.
– Nie widziałem go już dawno. Tak samo, jak mojej miski. Może ty wiesz, gdzie ona jest? – Odpowiedział Sesek, rozglądając się smutnym wzrokiem.
– Niestety nie wiem – odpowiedziała Ania, poszukując wzrokiem kogoś kto jeszcze mógł widzieć misia. Podeszła do żyrafki Stasi, podniosła ją z podłogi i zapytała:
– Stasiu, czy widziałaś może mojego misia Tysia?
– Nie widziałam misia, ani nic innego, bo nie mogę ruszać moją długą szyją. Cała jest poklejona plasteliną, którą wdeptałaś w dywan kilka dni temu. – powiedziało zwierzątko i zamknęło smutne oczka.

Dziewczynce zrobiło się żal żyrafki, wyczyściła jej gumową szyję i chciała odłożyć na półkę, ale ta była zajęta przez rozrzucone kredki. Zostawiając śpiącą żyrafkę na łóżku, podjęła dalsze poszukiwania. Widząc myszkę Tosię, od razu się rozpromieniła, bo wiedziała, że Tosia zwiedza wiele kątów i zakamarków pokoju. Była pewna, że musiała widzieć Tysia.
– Tosiu, Tosiu! Dobrze, że cię widzę. Powiedz, widziałaś misia gdzieś na podłodze, pod łóżkiem, albo w szafie?

– Misia? Czy widziałam misia? Aniu, ja od tygodnia nie mogę dostać się do wejścia do mojej norki, nie mam gdzie odpocząć i jestem głodna, bo został tam cały mój serek – patrząc w oczy Ani, Tosia uroniła łzę – Niestety, wszystkie kąty są przygniecione przez sterty ubrań i zabawek, nawet ja nie mogę się przez nie przecisnąć.

Wtedy Ania rozejrzała się po pokoju, nie wierząc w to, co usłyszała. Faktycznie, Tosia miała rację, pod ścianami było tak wiele rzeczy, że nawet Ania by ich nie uniosła, a tym bardziej mała myszka. Podała jej kawałek chlebka, który znalazła pod łóżkiem i położyła ją obok pieska, aby mogła odpocząć i się najeść.

Dalej zaczęła zastanawiać się nad tym, gdzie jest Tysio. Postanowiła zapytać lalę Nel, którą zauważyła na stercie pod ścianą. Nel miała potargane, blond warkocze, co nie uszło uwadze Ani.
– Nelciu, musimy uczesać Ci włosy, ale najpierw powiedz mi, czy może widziałaś gdzieś Tysia? Szukam i szukam, ale nie mogę go znaleźć…

Lalka podniosła swoją główkę, popatrzyła gniewnie w oczy Ani i powiedziała:
– Mam potargane włoski, bo znowu zginęła moja szczotka! Może ją w końcu znajdziesz? Nie wiem też, gdzie jest Tysio, nie wiem, gdzie jest norka Tosi, ani miska Seska. Nikt tego nie wie, bo bałagan w Twoim pokoju jest tak duży, że nic przez niego nie widać. Może Tysio nie mógł już na to patrzeć i się wyprowadził?! – słowa Nelki bardzo zaskoczyły Anię. Poczuła, jak pęka jej serduszko, na myśl o tym, że Tysio mógł ją opuścić na zawsze. Szybko posadziła Nelkę na łóżku, a ta zaplotła rączki na piersi i obrażona odwróciła główkę, nie chcąc patrzeć na dziewczynkę.

Mała właścicielka zabawek, spoglądając na te, smutne i pogniewane, poczuła się bardzo nieswojo. Odwróciła wzrok, mając nadzieję na milsze słowa od pandy Jasi, ale ta, leżąc na podłodze pod szafą, nie chciała z nią nawet rozmawiać.
– Co robię nie tak, że moi przyjaciele są smutni, a ten najukochańszy odszedł ode mnie w świat? – zapytała sama siebie, patrząc w duże lustro powieszone na ścianie – Dlaczego Nelka jest zła, a Tosia głodna? Czy ktoś to wie?

Wypowiadając te słowa, wpatrywała się w swoje odbicie, ale nie usłyszała odpowiedzi. Za plecami widziała zabawki siedzące na łóżku, obserwujące ją bacznie. Ania czuła, że oczekują od niej pomocy. Zerknęła znowu w lustro, a to, jak magiczna tafla, zaczęło pokazywać jej powody niezadowolenia mieszkańców jej królestwa. Widziała sterty ubrań, czystych pomieszanych z brudnymi, rozrzucone w prawie każdym kącie. Puzzle rozsypane na podłodze, szukające reszty swojego obrazka. Maskotki zabrudzone wczorajszym deserem, który wbrew zasadom mamy, przyniosła do pokoju z jadalni. Niekompletne gry wyglądały spod łóżka. Były niezadowolone, bo już zupełnie bezużyteczne, bez swoich pionków i z podartymi planszami. Tylko klocki ustawiały kolejną kolorową wieżę, wysoką do nieba, jakby nie robiąc sobie nic z bałaganu. Na półkach, na których powinny stać wszystkie zabawki, leżały rozrzucone w nieładzie książki, które nie trafiły na swoje miejsce. Były tam też kolorowanki, ale niepokolorowane, ponieważ kilka kredek rzuconych luzem, nie wystarczałoby za te wszystkie pogubione. Domek dla lalek straszył odłamanymi drzwiami, wanną w salonie oraz szafą wystającą z balkonu.

Widok z lustra wydawał się Ani nieprawdopodobny, bo przecież to nie mogła być prawda. Czemu nie zauważyła tego wcześniej? Przypomniała sobie jednak szybko o Tysiu i zebrała całą odwagę, żeby się obrócić i odezwać do swoich zabawek:
– Dlaczego nie powiedzieliście mi wcześniej, że jesteście nieszczęśliwi? Tak dobrze się bawiłam, że nie widziałam jaki mamy tu duży bałagan. Może jak bym zauważyła go wcześniej, to mój miś by mnie nie opuścił?
– Aniu – odezwała się bardzo nieśmiało lalka Nelka – a może jak byś posprzątała, uporządkowała pokój, to może Tysio by wrócił?
– No właśnie, może by wrócił… – dodał Sesek.
Zza jego ramienia, wyjrzała żyrafka Stasia.
– Ja mogłabym go wypatrywać, najwyżej jak potrafię – zaproponowała dziewczynce.
– O tak, a ja bym się w końcu najadła – dorzuciła myszka Tosia, myśląc tylko o swoim brzuszku.

Ania przez chwilę marszczyła czoło zastanawiając się. Wreszcie postanowiła działać. Wiedziała, że to nie będzie łatwe, bo tak duży bałagan jest trudny do sprzątnięcia. Jednak nagroda była zbyt kusząca, żeby poddać się łatwo. Już zaczęła sobie wyobrażać, jak znowu zasypia wtulona w Tysia. Jak pomaga jej i podnosi ją na duchu w przedszkolu albo jak razem jedzą kolację. To ją przekonało ostatecznie i wreszcie rozpromieniona i uśmiechnięta wzięła się do pracy. Zabawki, widząc szansę na szczęście również dla siebie, nie przeszkadzały, współpracowały i ładnie się układały, odstawione na swoje półki. Książki wdzięcznie wystawiały swoje grzbiety, stojąc prosto i nie przewracając się, aby dziewczynki nie zasmucić. Gry zbierały szybciutko wszystkie elementy. Czekały na swoją kolej, żeby wskoczyć zgrabnie do pudełek i ułożone rączką dziecka, leżeć tam równiutko. Tylko klocki, jak zwykle rozbiegane, wypadały czasem z pudełka, a przewrócone wieże tworzyły zamęt. Ania się tym jednak nie zrażała, pracowała dalej, widząc, że porządek jest już coraz bliżej.

Na koniec, wyczesała włosy Nelki, jej szczotką znalezioną pod dywanem. Podczas czesania przyglądały się stercie ubrań, które zostały złożone przy drzwiach pokoju.
– Co z tym zrobisz? – zapytała lalka.
– Zaniosę mamie do uprania, wtedy będzie już czysto i porządnie. Może Tyś o tym usłyszy i wróci?

Odkładając lalkę na jej miejsce, popatrzyła na pokój. Nie mogła uwierzyć, jak bardzo się zmienił. Wygładziła jeszcze rączką ładnie i równo ułożoną pościel. Poszła wynieść ubrania do kosza na pranie. Nie dała rady wziąć wszystkich jednocześnie, więc musiała wracać trzy razy. Za trzecim razem, niosąc górę tak dużą, że nie widziała nic przed sobą, potykała się o rękaw bluzki i poczuła, że coś z tej sterty wypadło. Myślała, że to spodnie, albo czapka i chciała zabrać je w drodze powrotnej. Gdy wyszła z łazienki z pustymi już ramionami, nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła. Na podłodze przedpokoju, na brązowej wykładzinie, siedział sobie, lekko oszołomiony Tysio. Patrzył z ogromną radością na swoją przyjaciółkę i wyciągał do niej swoje krótkie, szare łapki. Ania biegiem ruszyła do misia, przytuliła go, najmocniej jak potrafiła, a Tysio tylko wyszeptał jej do ucha:
– Już myślałem, że mnie nigdy nie znajdziesz.

W pokoju Ani zapanował porządek, a zabawki były szczęśliwe. Sesek spał spokojnie w swej budzie. Tosia z pełnym brzuszkiem, na łóżeczku w norce. Nelka, ściskając swą fioletową szczotkę, siedziała na półeczce z pięknym uśmiechem, a Tysio, wtulony w ramionach Ani, spał smacznie w różowej pościeli. Dziewczynka obiecała sobie, że do takiego bałaganu już nigdy nie dopuści. To wszystko, z najwyższej półki regału, obserwowała Stasia, obiecując sobie, że również zostanie strażnikiem porządku, aby Ania o nim nie zapomniała.

O Autorce
Pani Magda Madej jest Mamą dwóch wspaniałych córek Julki (6lat) i Mai (2 lata). Dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pisaniem. Na co dzień tworzy opowieści dla dorosłych, jednak starsza córka domaga się coraz to nowych bajek, nie chce słyszeć o czytaniu z książek które ma i prosi o opowiadanie z głowy. Te które bardziej przypadają jej do gustu, spisuje, by móc do nich wrócić.

Na zasypiankach jest też jej bajka Zosia, kołtun i magiczna wróżka.

O Ilustratorce
Pani Edyta Adamowska- social media manager, marketing graphic designer, filolog romanistyki, nauczycielka angielskiego, ilustratorka. Przede wszystkim jednak szczęśliwa mama i żona. Jej biblioteka pełna jest książek dla dzieci, a głowa zawsze pęka od nowych pomysłów. Zaprasza na: https://www.facebook.com/whitecatprints/

46 komentarze


 1. Bajka super. Troszkę długa ale przez to wciągająca. Najstarsza córka lat 9 czekała do końca i nie zasnęła dopóki nie skończyłam taka była ciekawa co dalej. Maluchy zasnęły w trakcie ale to przez późną porę. Jutro powtórka ale zaczniemy wcześniej ?


 2. Piękne czytanie, córka śpi i pewnie od jutra będzie pilnować porządku w swoim pokoju ?


 3. Świetne bajki. Pytanie mam czy można gdzieś nabyć te bajki w formie książki?? Konkretnie interesuje mnie bajka gdzie jest Tysio ale inne również. Pozdrawiam


 4. Mam w dupie wasze bajki skoro nie mogę dziecku nic przeczytać przez wasze wyskakujące okienka nie dające się usunąć na iPadzie. Chore. I bezużyteczne


  • To zapraszam do mnie. Może brak wyskakujących okienek zachęci Pana do przychylniejszej opinii na temat moich bajek. Pozdrawiam.
   babskiebajanie.pl


  • Postarałem się poprawić wyskakujące okienka. Mam nadzieję, że już nic nie będzie przeszkadzać w czytaniu. Pozdrawiam!


 5. Bajka genialna. Mój Franek 6 lat sam ją wybrał i usnął dopiero jak się odnalazł Tysio. Mnie też sie bardzo podobało. 😉


  • Cieszę się ogromnie, że Wam się podoba. Zdecydowanie polecam bajki na Zasypiankach, są warte poznania i przeżywania przygód, jakie serwują dzieciom i dorosłym.
   Pozdrawiam serdecznie!


 6. Moje córeczki też zachwycone:) młodsza, 3,5 letnia bardzo ją lubi, już kilkukrotnie czytałyśmy 🙂 ale najważniejsze, że działa i sprzątanie pokoju przestało być dla dziewczyn dramatem:))) cóż, nie pozostało mi zatem nic innego jak podziękować i prosić o więcej 🙂


  • To ja dziękuję za tak miłą i cenną informację zwrotną 😀 Wasza opinia jest dla mnie bardzo budująca 🙂 Kolejne bajki czekają w kolejce ;), dzisiaj powstanie następna. Myślę, że będzie co czytać 😀
   Pozdrawiam serdecznie.


 7. Moje córeczki też zachwycone:) młodsza, 3,5 letnia bardzo ją lubi, już kilkukrotnie czytałyśmy 🙂 ale najważniejsze, że działa i sprzątanie pokoju przestało być dla dziewczyn dramatem:))) cóż, nie pozostało mi zatem nic innego jak podziękować i prosić o więcej 🙂


  • Dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście coś było nie tak. Już powinno być poprawione.


 8. Wspaniałe bajki. Mam co prawda już nastoletnie dzieci, ale pozwolę sobie wykorzystać je w pracy. Dla mojej grupy przedszkolaków będą idealne. Proszę o więcej.


  • Dziękuję za miłe słowa. mam nadzieję, że uda mi się niedługo je wydać, a dzieci docenią 🙂


 9. Moja pięciolatka poplakala się, mamy zaplanowane wielkie sprzątanie w jej pokoju w najbliższy weekend. Dziękuję !!


  • Z jednej strony jest mi przykro, że bajka wywołała łzy, z drugiej jednak widzę, jak głęboko potrafi poruszyć emocje, dotrzeć do małego człowieka, a co najważniejsze – namówić Go do pozytywnych zmian. To najlepsza recenzja. Dziękuję i szczerze życzę powodzenia w zmaganiach.


 10. Bardzo fajna bajka i taka życiowa moja sześcioletnia córka prawie do końca wytrwała a ja czytając jej jakbym była w tej bajce a zarazem w pokoju mojej córki….?


 11. dzieci nawet jak śpią to do ich główek docierają te slowa, podobnie jak do ludzi w śpiączce . więc nie martwcie się jak Wasze pociechy zasną przed końcem ?


 12. Moja prawie trzylatka słuchała do końca b roczny synek zasnął
  ..więc chyba dobrze dla obojga. Córeczce wciąż wdrażam jak wazny jest porządek w pokoju i wokół nas wiec bajka trafiona ??


 13. Jak dla mnie bardzo fajne opowiadanie z przesłaniem ?Jest jednak skutek uboczny w przypadku jego rzeczywistego odbiorcy… Pomimo kilkukrotnych pr?b czytania go mojej 3.5 letniej c?rci, zasypiała nie usłyszawszy nawet połowy. W związku z czym z przesłania nici, a c?rci utrwalił się tylko obraz bałaganu w pokoju. Poprzez długość opowiadania, dla mojej córeczki jest to bardziej forma zasypianki, a nie pomagajki 😉


  • Panie Michale, może dlatego, że bajka pisana była dla starszego odbiorcy? Fakt, dla 3,5 latki, to zdecydowanie za długa forma. Może za jakiś czas uda się Wam wydobyć z niej coś dla siebie. Dziękuję serdecznie za komentarz. Pozdrawiam.


  • To moze trzeba podzielic bajke na “odcinki”? Moj synio zaproponowal, zeby tak robic jak bajka jest dluga i to sie sprawdza! Nastepnego wieczoru przed snem czeka na kolejny z niecierpliwoscia 🙂


 14. Bajki są świetnie oraz fajnie się je czyta. Bajka o Zosi i koltunie jakby napisana o mojej córeczce. Była zachwycona podczas czytania. Czekamy na więcej bajek ???


 15. Ta druga juz bajka pani Magdy udowodniła, że ma ona talent do świetnych opowieści. Styl pisania sprawia, że nie tylko moja pociecha słucha z zainteresowaniem, ale dla rodzica to czysta przyjemność!


  • Niezmiernie mi miło, dziękuję serdecznie za tak miłe słowa. Postaram się nie zawieść Was i kolejnym razem 😉 :*

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz:
Wstaw tutaj swoje imię